Suomen tiede OECD-maiden kärkeä
Lääketieteen alalta julkaistaan Suomessa toiseksi eniten.
Molemmissa vertailuissa Suomi sijoittuu neljänneksi kolmenkymmenen OECD-maan joukossa. Asukaslukuun ja bruttokansantuotteeseen suhteutettuna Suomi on yksi suurimpia julkaisujen tuottajia maailmassa ja edellä esimerkiksi sellaisia perinteisiä tiedemaita kuin Iso-Britannia ja Saksa.
Suomalaisten tutkijoiden julkaisujen määrä kansainvälisissä arvostetuissa tieteellisissä lehdissä on 2,5-kertaistunut viimeisen 20 vuoden aikana. Suomalaiset tekivät viime vuonna 8 300 julkaisua.
Suomen julkaisuista 43 prosenttia on luonnontieteiden ja 39 prosenttia lääketieteiden aloilta. Suomen julkaisuprofiili on samantapainen kuin OECD-maissa keskimäärin, mutta lääketieteiden osuus on suurempi.
Yhteistyö sujuu yhdysvaltalaisten ja ruotsalaisten kanssa
Kansainvälistä yhteistyötä tehtiin eniten EU-maiden tutkijoiden kanssa, ja yhteisjulkaisujen määrä kasvoi 85 prosenttia vuosina 1995–2004. Merkittävimmät yhteistyökumppanit ovat Yhdysvalloissa, Ruotsissa, Isossa-Britanniassa, Saksassa, Ranskassa, Alankomaissa ja Venäjällä.
Yliopistot ovat mukana lähes 70 prosentissa kaikista Suomen julkaisuista. Perustutkimuksesta vastaavien yliopistojen julkaisuprofiilissa korostuu lääketieteiden osuus.
Suomalaisiin julkaisuihin viitattiin 13 prosenttia enemmän kuin OECD-maiden julkaisuihin keskimäärin. OECD-maiden viittausindeksien vertailussa Suomi sijoittuu kahdeksanneksi.
Miia Soininen