Taittovirhekirurgiaa ei tilastoida kattavasti
Taittovirhekirurgisia silmäleikkauksia markkinoidaan näkyvästi. Koska toiminta on puhtaasti kaupallista, tarkkaa kirjaa leikkausten vuotuisesta määrästä ei pidä kukaan. Arviot Suomessa tehtyjen taittovirheleikkausten määrästä liikkuvat kuitenkin useissa kymmenissä tuhansissa.
American Society of Cataract and Refractive Surgery -järjestön tuoreen tutkimuksen mukaan maailmassa on tehty jo 16,3 miljoonaa LASIK-taittovirheleikkausta.
Valtaosa Suomessa tehdyistä taittovirheleikkauksista tehdään yksityisillä lääkäriasemilla. Julkisessa terveydenhuollossa leikkauksia tehdään Suomessa ainoastaan HYKS:n silmätautien klinikassa. Leikkaukseen pääsyn edellytyksenä on toimenpiteen lääketieteellinen perusteltavuus. Esimerkiksi kolmen diopterin eriparisuuden korjaaminen täyttää jo kriteerit. HYKS:ssa hoidetaan myös taittovirheleikkausten jälkitiloja ja arpia.
Likinäkö ei ole sairaus
Kun silmän näkökykyä lähdetään parantamaan kirurgisesti, kyseessä ei useimmiten ole sairauden hoito. Mitä siis vastata potilaalle, joka kysyy vastaanotolla mielipidettä taittovirheleikkauksesta?
- Ainakin häntä voi muistuttaa siitä, että leikkauksessa todellakin operoidaan tervettä elintä. Silmä on koskematon, kunnes siihen on kajottu, sanoo HYKS:n silmätautien osastonylilääkäri, professori
Timo Tervo
.Tervo on tehnyt taittovirheleikkauksia vuodesta 1993. Hän leikkaa sekä HYKS:ssä että yksityisellä lääkäriasemalla.
HYKS:ssä Tervon eteen päätyy myös moni niistä yksityisen puolen potilaista, joiden taittovirheleikkauksessa kaikki ei ole mennyt käsikirjoituksen mukaan. Komplikaatioita tapahtuu, kuten missä tahansa kirurgisissa operaatioissa.
- Sarveiskalvoon tehtävä läppä voi LASIK-leikkauksessa puhjeta, tai läpän alle voi tulla tulehdusreaktio. PRK-leikkauksen jälkeen silmään voi jäädä arpikudosta. Useimmat komplikaatiot ovat kuitenkin korjattavissa uusintaleikkauksella tai muulla hoidolla, tai ne parantuvat itsestään ajan myötä, Tervo sanoo.
Vaikeimpia ovat tilanteet, joissa sarveiskalvo on leikattu liian ohueksi, tai se on pullistunut myöhemmin.
Mainokset ruokkivat optimismia
Uusintaleikkaukseen hakeutuu myös potilaita, joiden leikkaus on sujunut lääkärin kannalta odotetusti, mutta potilaan odotukset eivät ole täyttyneet. Likinäkö ei ole muuttunut leikkauksessa haukannäöksi. Se on monelle pettymys.
Tervon mielestä potilaiden odotukset ovatkin toisinaan turhan optimistisia. Mainoslauseet korostavat vain leikkauksen hyviä puolia. Riskeistä tai siitä, että näöntarkkuus on taittovirhekirurgisen operaation jälkeen harvoin yhtä tarkka kuin silmälaseilla saatu, ei puhuta yhtä paljon.
- Taittovirheleikkausten markkinoinnissa korostetaan usein leikkauksessa käytettäviä uusia hienoja laitteita. Asiakkaalle syntyy mielikuva, että leikkaukset ovat nyt entistä parempia. Todellisuudessa laitteiden kehittyminen on vaikuttanut melko vähän leikkaustulosten paranemiseen viimeisen kymmenen vuoden aikana, Tervo sanoo.
Kuivasilmäisyys vaivaa leikkauksen jälkeen
Hyvänkin näöntarkkuuden saavuttaneet potilaat raportoivat usein hämäränäön heikentymisestä isojen korjausten jälkeen.
Kuivasilmäisyys on vieläkin yleisempi vaiva. HYKS:n silmätautien klinikassa apulaisylilääkärinä työskentelevä silmätautien erikoislääkäri
Ilpo Tuisku
perehtyi väitöskirjassaan taittovirhekirurgian jälkeiseen kuivasilmäisyyteen. Hän tekee taittovirheleikkauksia ainoastaan julkisella puolella.- Kuivasilmäisyyttä koetaan etenkin LASIK-leikkauksen jälkeen. Jos potilas kärsii vaivasta jo ennen leikkausta, vaiva voi leikkauksen myötä pahentua, Tuisku sanoo.
Kuivasilmäisyysoireet kestävät yleensä puolesta vuodesta vuoteen. Vaivaa hoidetaan kostuttavilla silmätipoilla.
Vaikka tervettä silmää operoidaankin, Tuisku ei kuitenkaan vertaisi taittovirheleikkausta kauneuskirurgiaan.
- Tiedän monia ihmisiä, jotka ovat todella hyötyneet leikkauksesta. Itse olen aika innoissani taittovirheleikkausten kehittymisestä. Oikeille potilaille oikein tehtynä leikkaus voi todella parantaa potilaan elämän laatua, Tuisku sanoo.
Entä mitä taittovirheleikatulle silmälle tapahtuu vuosien myötä?
- Ikääntyvästä taittovirheleikatusta silmästä on saatavilla luotettavaa seurantatietoa yli kymmenen vuoden ajalta. Myöhäisongelmia ei käytännössä ole tullut esiin. Myös ruumiinavauslöydösten mukaan taittovirhekirurginen operaatio on oikein suoritettuna silmälle turvallinen, sanoo Tervo. ?