Ajan­kohtai­sta

THL esittää vesirokkorokotetta kansalliseen rokotusohjelmaan

Rokote voi tulla ohjelmaan aikaisintaan vuonna 2014, jos tähän myönnetään varat valtion talousarviossa.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/panthermedia_olkaan_rokotus.jpg

THL ja kansallinen rokotusasiantuntijatyöryhmä esittävät STM:lle vesirokkorokotteen liittämistä lasten kansalliseen rokotusohjelmaan.

Noin 57 000 ihmistä sairastuu Suomessa vuosittain vesirokkoon. Kymmenvuotiasta yli 90 prosenttia ja 15-vuotiaista lähes kaikki ovat sairastaneet vesirokon. Vuosittain arviolta 5 300 henkilöä tarvitsee terveydenhuollon palveluja vesirokon vuoksi, mutta vesirokon aiheuttamat kuolemat ovat harvinaisia.

Vesirokkoa aiheuttava virus aiheuttaa myös vyöruusua, johon sairastuu vuosittain yli 8 000 ihmistä.

Rokote torjuu tartuntoja tehokkaasti

Yhdysvalloissa yhden rokoteannoksen on todettu antavan 80–85-prosenttisen suojan kaikkia vesirokkotartuntoja vastaan ja yli 95-prosenttisen suojan vaikeisiin tapauksiin. Rokotukset pienensivät merkitsevästi vesirokon ilmaantuvuutta ja vähensivät sairaalahoidon tarvetta.

Vesirokkorokotetta on käytetty maailmalla laajasti 1970-luvulta lähtien, ja se on osoittautunut rokotettavalle turvalliseksi. Rokotteen käyttöönottoa on hidastanut huoli siitä, että vesirokon hävittäminen voisi tilapäisesti lisätä vyöruusua vesirokon jo sairastaneessa väestössä.

Vyöruusu on vesirokon jälkitauti, johon sairastumisen riskiä vesirokkopotilaan kanssa tekemisissä oleminen saattaa pienentää. Vaikka rokote on ollut Yhdysvalloissa lasten rokotusohjelmassa jo 17 vuotta, ei siellä vieläkään osata varmasti sanoa, onko vyöruusu lisääntynyt vai ei.

Suomessa vesirokkorokotetta on annettu vuosittain keskimäärin 10 000 annosta kuluneen viiden vuoden aikana. Valtaosan näistä rokotettavat ovat maksaneet itse.

Vesirokkorokotteen liittäminen rokotusohjelmaan maksaisi nykyisen arvion mukaan 4,4 miljoonaa euroa vuodessa. Rokotusohjelma säästäisi arviolta hoitokustannuksia noin kaksi miljoonaa ja vanhempien työstä poissaolokustannuksia noin 12 miljoonaa euroa vuodessa. Vaikka vyöruusu tilapäisesti lisääntyisikin vesirokon häviämisen myötä, olisi rokotusohjelma silti yhteiskunnan näkökulmasta kustannuksia säästävä.

Kuva: Panthermedia

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030