Tietomurto terävöitti FiMnetin turvallisuutta
Viestintäviraston tietoon on tullut jo yli 10 vastaavalla tavalla tehtyä murtoa.
– Tällaisista tilanteista opitaan aina. Tietoturvaprosesseja on parannettu ja parannetaan. Palvelimelle on asennettu tietoturvamurtoja havaitseva ohjelmisto ja sisäisiä toimintatapoja on terävöitetty, IT-päällikkö Teemu Linna kertoo.
Linnan mukaan ei ole tiedossa, miten murron olisi voinut estää. Hyökkäyksessä käytettiin OpenX-mainosalustan aiemmin tuntematonta tietoturva-aukkoa.
– Murtotapa oli hyvin nokkela, Linna toteaa.
OpenX-ohjelma perustuu avoimeen lähdekoodiin, ja se on yksi maailman käytetyimmistä mainossovelluksista. Lääkäriliiton ja Viestintäviraston yhteistyön myötä osoittautui, että ohjelman tietoturva-aukkoon liittyvä uhka olikin luultua vakavampi.
Viestintäviraston tietoon on tullut jo yli 10 vastaavaa tapausta. Näihin kuuluu muun muassa opiskelijoiden Lyyra-palvelu. Linnan mukaan kyseessä on todennäköisesti automatisoitu hyökkäys, jossa rikolliset etsivät tietoja ansaintatarkoituksessa.
Asia on nyt Viestintäviraston ja poliisin selvittävänä.
Linna katsoo, että lääkärit ovat suhtautuneet tapahtuneeseen pääsääntöisesti ymmärtäväisesti.
– Jäsenten tietoja ei voi enää käyttää hyväksi. Jos näin olisi ehtinyt käydä, olisimme varmaan jo kuulleet siitä, Linna sanoo.
Miia Soininen
Kuva: Pixmac