Töihin ensin terveyskeskukseen, sitten sairaalaan
Lääkäriksi opiskelevat haaveilevat hyvistä konsultointimahdollisuuksista, kohtuullisesta määrästä päivystystä ja Etelä-Suomessa sijaitsevasta työpaikasta.
Tiedot selviävät suorahakuyritys Healthian tekemästä lääkäriopiskelijoiden urabarometrista. Kyselyyn vastasi 686 opiskelijaa eri puolilta Suomea loppuvuodesta 2011.
Vastausten perusteella ensimmäisen työpaikan valinnassa on tärkeintä hyvä työilmapiiri ja esimiestyö sekä mahdollisuus konsultoida kollegaa ja tehdä mielenkiintoisia töitä. Mahdollisuudella tehdä tutkimusta on vähiten merkitystä.
Vastanneista 84,5 % haluaisi työskennellä terveyskeskuksessa tai kunnallisen terveydenhuollon parissa heti valmistumisen jälkeen. Vähiten ensimmäisenä työpaikkana kiinnostavat mielenterveystoimisto, lääketeollisuus ja työterveyshuolto.
Myöhemmin uralla kiinnostavimmat työpaikat olisivat sairaalat ja yliopistosairaalat. Kolmanneksi suosituin vaihtoehto olisi työ yksityisellä lääkäriasemalla ja neljäntenä kunnan perusterveydenhuollossa.
Sopiva viikkotyömäärä valmistumisen jälkeen olisi opiskelijoiden mielestä 30-45 tuntia. Päivystyksiä saisi olla 0-15 tuntia viikossa.
Lähes puolet vastaajista oli kiinnostunut työskentelemään esimiehenä myöhemmin urallaan. Miltei 80 % ei kyselyyn vastatessaan tiennyt juuri mitään esimerkiksi apulaisylilääkärin toimenkuvasta ja vaatimuksista.
Yli 90 % vastaajista aikoi jatkaa erikoistumisopintoihin.
➤ Lue myös medisiinariteema s. 1505-20.