Työryhmä sallisi nikotiinivalmisteiden myynnin ravintoloissa
Lääkelaista halutaan myös poistaa vaatimus, jonka mukaan valmisteita saa myydä vain tupakkaa kauppaavissa myyntipisteissä.
Työryhmä haluaa myös poistaa lääkelaista vaatimuksen, jonka mukaan valmisteita saa myydä vain tupakkaa kauppaavissa myyntipisteissä.
Tupakkavieroitukseen tarkoitettuja nikotiinivalmisteita on saanut helmikuusta 2006 lähtien myydä apteekkien lisäksi luvan saaneista kaupoista, kioskeista ja huoltoasemilta. Sosiaali- ja terveysministeriön asettaman työryhmän mukaan uudistus on sujunut hyvin.
Työryhmä katsoo, että valmisteiden vähittäiskaupoissa tapahtuva myynti on säilytettävä lupaperusteisena. Myynti ei vaadi nykyistä tarkempia säännöksiä.
Työryhmän mukaan valmisteiden sijoittelusta on kuitenkin säädettävä tarkemmin ja kunnille on annettava lisäohjeita myyntipaikkojen tarkastuksesta ja valvonnan raportoinnista. Lisäksi Lääkelaitoksen tulee määrätä erillisistä ohjeista, jotka sisältäisivät neuvoja nikotiinivalmisteiden käytöstä.
Nikotiinivalmisteiden hinnat hinnat ovat laskeneet keskimäärin 15 prosenttia hintakilpailun ja apteekkimaksun poiston myötä.
Miia Soininen