Työryhmä yhdistäisi lääkärihelikopterien hallinnon
Keskitetty hallinnointiyksikkö voisi aloittaa jo ensi vuonna.
Tähän tulokseen tuli asiaa pohtinut työryhmä, joka luovutti mietintönsä sisäasiainministerille Anne Holmlundille ja peruspalveluministerille Paula Risikolle tiistaina.
Työryhmä esittää, että hallinnointiyksikön toiminta aloitettaisiin vuoden 2008 aikana. Keskitetyn hallinnointiyksikön avulla saataisiin säästöjä hallinnon järjestämisessä ja kilpailutuksen organisoinnissa. Keskittäminen edistäisi myös palveluiden tasalaatuisuutta.
Esityksen mukaan valtion olisi selvitettävä osallistumista hallinnointiyksikön kustannuksiin vuoden 2010 heinäkuuhun asti. Kustannuksien arvioidaan olevan yhteensä noin 0,8 miljoonaa euroa.
Nykyisellään lääkäri- ja pelastushelikopteritoiminta on järjestetty niin sanotulla kumppanuusmallilla, jossa toiminnasta vastaavat yhdistykset. Pääosa rahoituksesta tulee Raha-automaattiyhdistykseltä, ja lääkinnällisen toiminnan rahoittavat sairaanhoitopiirit.
Miia Soininen