UKK-instituutti irtisanoi neljä työntekijää
Terveysliikunnan tutkimukseen ja kehittämiseen erikoistunut UKK-instituutti Tampereella on irtisanonut yt-neuvotteluiden päätteeksi neljä työntekijää. Yksi irtisanotuista on tapaturma- ja osteoporoosiyksikön asiantuntija, dosentti ja lääketieteen tohtori.
Yt-neuvottelut johtuivat taloudellisista syistä, kertoo johtaja, LT Tommi Vasankari. Instituuttia ylläpitävän Urho Kekkosen kuntoinstituuttisäätiön avustusta on leikattu.
- Sosiaali- ja terveysministeriön yleisavustukseen on kohdistunut jo toista vuotta peräkkäin valtion budjetissa päätetty 16 prosentin leikkaus. Kuluvana vuotena on säästetty kuluja kaikessa mahdollisessa. Kun leikkaus toistui, ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin supistaa toimintaa.
Vasankarin mukaan irtisanomiset eivät muuta tutkimuksen painopistettä, vaan jäljelle jäävän henkilöstön työnkuvia laajennetaan.
- On merkittävä muutos, että neljän henkilön työpanos vähenee. Vähennykset osuvat kaikkiin perustoimintoihin eli koulutukseen, tutkimukseen, tutkimushallintoon ja viestintään.
Säätiön toimintaa rahoitetaan ministeriön yleisavustuksen lisäksi muun muassa Raha-automaattiyhdistyksen tutkimusavustuksilla. Koko instituutissa työskentelee Vasankarin mukaan yhä viisi lääkäriä.
- Tämä tilanne oli pakkoratkaisu. Suomessa on tiukat talousajat, eikä kukaan tiedä, miten rahoitus kehittyy tulevina vuosina, Vasankari sanoo.