Ukrainan Jushtshenkon tapaus toi paljon tietoa dioksiinimyrkytyksen hoidosta
Kasvojen ja kehon hamartoomat - ihoon muodostuneet kasvaimet - todennäköisesti pelastivat Ukrainan presidentin Viktor Jushtshenkon hengen taannoisen dioksiinimyrkytyksen jälkeen.
Ihoon muodostuneet kasvaimet eristivät Jushsthenkon saaman dioksiinin elintärkeistä sisäelimistä ja auttoivat dioksiinin poistamisessa. Samalla hamartoomat olivat lääkäreille johtolanka myrkytyksen syyn jäljille.
- Ihon normaaleista rakenteista kehittyi ikään kuin uusi elin, jonka kudoksesta löytyi hyvin korkeita dioksiiniaineenvaihdunnan entsyymejä, Jushtshenkoa Sveitsin soveltavan toksikologian keskuksessa hoitanut ihotautilääkäri Jean Saurat totesi New Scientist -lehdelle.
Saurat'n mukaan Jushtshenkon elimistössä oli hoidon alkaessa normaaliväestöön verrattuna 50 000-kertainen määrä dioksiinia ja sen aineenvaihduntatuotteita.
Jos tuolloin 50-vuotias Jushtshenko olisi kuollut ennen hamartoomien muodostumista, kuolinsyy ei ehkä olisi paljastunut. Tässäkin tapauksessa oikean diagnoosin löytyminen kesti yli kolme kuukautta, sillä akuuteista myrkytysoireista kärsivien potilaiden TCDD-pitoisuuksia ei rutiininomaisesti tutkita.
Dioksiinin kimppuun laihdutuslääkkeellä
Jushtshenkoa Geneven yliopistossa vuoden 2005 alussa hoitaneet lääkärit julkaisivat äskettäin tiedelehti Lancetissa tietoja dioksiinimyrkytyksen hoidosta.
Lääkärit eivät vielä paljasta yksityiskohtia, mutta kertovat käyttäneensä hoidon alkuvaiheessa orlistaattia ja rasvankorviketta Olestraa, koska dioksiinin tiedetään varastoituvan rasvaan. Lääkärit raportoivat Lancet-lehdessä dioksiinin olleen sen tappavinta muotoa TCDD:tä, jota Yhdysvaltain armeija käytti kasvimyrkky Agent Orangessa Vietnamin sodan aikana.
Tutkijoille tapaus on mielenkiintoinen, sillä aiemmin lääketieteessä tunnetaan Lancetin mukaan vain yksi potilas, jonka elimistöstä on löydetty vastaava määrä TCDD:tä. Tähän saakka on uskottu, että dioksiinin poistuminen ihmisen elimistöstä kestää useita vuosia.
Jushtshenkon elimistöstä puolet dioksiinista oli kuitenkin poistunut jo runsaassa 15 kuukaudessa. Suurin osa myrkystä poistui ulosteiden mukana.
- Hän ei ole vielä täysin puhdas, mutta olemme saaneet poistettua jo yli 95 prosenttia myrkystä, Saurat sanoi New Scientistille.
Jushtshenko sairastui vakavasti kesken vaalikampanjan illastettuaan Ukrainan turvallisuuspalvelun edustajien kanssa 5. syyskuuta 2004. Jushtshenkoa hoitaneiden lääkäreiden mukaan hänen saamansa myrkky oli dioksiinin puhdistettua TCDD-muotoa, jolla ei ole luonnollista lähdettä. Niinpä se, missä laboratoriossa TCDD valmistettiin ja kuka Jushtshenkon myrkytti, saattaakin jäädä ikuiseksi arvoitukseksi.
The Lancet, doi:10.1016/S0140-6736(09)60912-0
www.newscientist.com