Ajan­kohtai­sta

Uusikaupunki kokeilee kepillä jäätä

Uusikaupunki päätti muuttaa terveyskeskuksen johtavan ylilääkärin virkanimikkeen terveyspalvelujen johtajaksi. Samalla viran kelpoisvaatimuksia väljennettiin niin, ettei hakijan tarvitse olla lääkäri.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/UUSIKAUPUNKI.jpg
Uusikaupunki päätti muuttaa terveyskeskuksen johtavan ylilääkärin virkanimikkeen terveyspalvelujen johtajaksi. Samalla viran kelpoisvaatimuksia väljennettiin niin, ettei hakijan tarvitse olla lääkäri.

Virka tulee hakuun lähiaikoina. Jatkossa sen haltijalle riittää ylempi korkeakoulututkinto, hallinnollinen kokemus ja terveydenhuollon tuntemus ja kokemus johtotehtävistä.

Mitä ratkaisulla tavoitellaan, kaupunginjohtaja Kari Koski?

– Kelpoisuusvaatimuksia haluttiin väljentää, koska meillä on pelko hakijapulasta. Esimerkiksi Loimaalla johtavan lääkärin virka oli useita kertoja auki ja haluamme välttää sellaisen tilanteen. Vaatimusten väljentäminen ei estä lääkäreitä hakemasta virkaan. Uskon, että virkaan voidaan hyvinkin saada henkilö, jolla on lääketieteellinen koulutus.

– Kyseessä on hallinnollinen tehtävä, lisäksi organisaatiossamme on avoterveydenhuollon ylilääkäri. Jos terveyspalvelujen johtajaksi valitaan henkilö, jolla ei ole lääkärin koulutusta, voi avoterveydenhuollon ylilääkäri hoitaa kansanterveyslain mukaisen vastaavan lääkärin tehtäviä.

Vastaavista päätöksistä on syntynyt hankalia tilanteita eri puolilla maata, eivätkö jäljet pelota?

– Olemme kyllä pohtineet asiaa, mutta emme voi ajatella pelkästään lääkäreitä, vaan on ajateltava kokonaisuutta. Kelpoisuusvaatimusten väljentämisestä on tullut viestejä laajan yhteistoiminta-alueemme kunnilta, samoin meidän omilta poliitikoiltamme.

Asiasta päätti kaupunginhallitus maanantaina. Johtavan lääkärin virkaa hoitaa parhaillaan väliaikainen viranhaltija.

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030