Lehti 6: Ajan­kohtai­sta 6/2010 vsk 65 s. 471

Valtuuskunta päättää neuvottelutuloksesta tänään

Heidi Mäenpää

Lääkäriliiton hallitus ja valtuuskunta käsittelevät tänään perjantaina lääkärisopimusta, josta syntyi neuvottelutulos maanantaina.

Lääkärisopimuksen kustannusvaikutus muodostuu helmikuun 0,6 prosentin suuruisesta samapalkkaerästä ja syyskuun 0,7 prosentin suuruisesta tuloksellisuuserästä.

Samapalkkaerän korotukset kohdennetaan päivystyskorvausjärjestelmän ja terveyskeskusten toimenpidepalkkioiden kehittämiseen. Terveyskeskuslääkäreiden toimenpidepalkkioiden muutokset tulevat voimaan 1.9.2010.

Syyskuussa 2010 maksettava 0,7 prosentin tuloksellisuuserä lasketaan tuloksellisuushankkeissa mukana olevien palkkasummasta. Se kohdennetaan ensisijaisesti näissä hankkeissa mukana oleville lääkäreille.

Lue myös

Sopimus on kaksivuotinen, mutta vuoden 2011 korotuksista neuvotellaan 31.1.2011 mennessä. Sopimus on irtisanottavissa ja päättyy helmikuun lopussa 2011, ellei korotuksista sovita.

Sopimuksen yksityiskohtia käsitellään ensi viikolla ilmestyvässä Lääkärilehdessä 7/2010.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030