Ajan­kohtai­sta

Valvira tarttuu jälkitarkastuksiin

Osa julkisen terveydenhuollon yksiköistä hoitaa itse jälkitarkastukset, osa ohjaa lainvastaisesti potilaat yksityissektorille potilaan omalla kustannuksella.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/terveysasemakyltti.jpg
Valvira ryhtyy selvittämään sairaanhoitopiirien käytäntöjä jälkitarkastuksissa ja ohjaa piirejä toimimaan säädösten mukaan.

Valvirassa on todettu, että jälkitarkastuskäytännöt vaihtelevat eri puolilla Suomea. Osa julkisen terveydenhuollon yksiköistä hoitaa itse jälkitarkastukset, osa ohjaa potilaat yksityissektorille potilaan omalla kustannuksella.

Eduskunnan oikeusasiamies totesi tammikuussa, että HYKS:n silmätautien klinikka ja Jorvin sairaala menettelevät lainvastaisesti ohjatessaan potilaita leikkauksen jälkitarkastukseen yksityissektorille potilaan omalla kustannuksella. Jälkitarkastus on kuitenkin osa hoitokokonaisuutta ja julkisen terveydenhuollon kuuluu järjestää se.

Jos julkinen terveydenhuolto ei voi hoitaa jälkitarkastusta, sen on hankittava palvelu joko muulta julkiselta tai yksityiseltä palvelujen tuottajalta. Potilas maksaa jälkitarkastuksesta saman verran kuin julkisella puolella, vaikka se tehtäisiinkin yksityissektorilla.

Valvira muistuttaa, että potilas voi toki halutessaan mennä jälkitarkastukseen suoraan yksityiselle omalla kustannuksellaan. Hänelle on kuitenkin kerrottava, että hänellä on oikeus saada tarpeellinen jälkitarkastus julkisen terveydenhuollon järjestämänä.

Valvira antaa selvityksen jälkitarkastuskäytännöistä ja niiden ohjaustoimenpiteistä oikeusasiamiehelle toukokuun lopussa.

Kuva: Sami Perttilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030