Lehti 17: Ajan­kohtai­sta 17/2009 vsk 64 s. 1548

Venäjällä arvostetaan lääkäriä, ei järjestelmää

Pauliina Aarva

Venäläiset ovat tyytyväisiä lääkäreiden ammattitaitoon, mutta tyytymättömiä potilasjonoihin ja huonoon palvelujen organisointiin. Potilastyytyväisyyttä tutkittiin kahden hallintoalueen pääkaupunkien (Tymen ja Lipetsk) poliklinikoilla joulu-tammikuussa 2006-2007.

Haastatelluista 79-85 % kertoi käyttäneensä poliklinikoiden palveluja kolmen viime vuoden aikana.

Lue myös

Joka kolmas haastateltu parantaisi terveydenhuoltoa hallintoa kehittämällä ja joka neljäs suuntaisi terveydenhuoltoon enemmän valtion varoja ja korottaisi henkilökunnan palkkoja. Joka viides haluaisi lääkärien kiinnittävän enemmän huomiota potilaaseen. Alle puolet haastatelluista oli tyytyväisiä siihen, miten lääkäri ottaa huomioon potilaan.

Perusterveydenhuollossa työskentelee 64 000 piirilääkäriä, jotka ovat yleensä sisätautilääkäreitä ja 5 000 perhelääkärin täydennyskoulutusohjelman suorittanutta yleislääkäriä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030