Ajan­kohtai­sta

Verenpainelääkityksen aloittaminen lisää lonkkamurtumariskiä

Kanadalaistutkimuksessa selvitettiin lonkkamurtuman riskiä vanhuspotilailla, joilla aloitettiin verenpainelääkitys. Tutkimuksen mukaan hoidon aloittamisen jälkeisen puolentoista kuukauden ajan lonkkamurtuman riski oli 43 % tavallista suurempi.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/vanhuksenhoito_Pixmac000045791379.jpg

Kanadalaistutkimuksessa selvitettiin lonkkamurtuman riskiä vanhuspotilailla, joilla aloitettiin verenpainelääkitys. Ennestään tiedettiin, että verenpainelääkityksen aloittaminen lisää kaatumisen riskiä vanhuksilla. Tutkimuksessa kävi ilmi, että lonkkamurtuman riski oli suurin 45 päivän ajan lääkityksen aloittamisen jälkeen.

Archives of Internal Medicine -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa oli mukana 301 591 potilasta, joille oli vastikään aloitettu verenpainelääkitys. Tutkittavat olivat keskimäärin 81-vuotiaita, ja heitä seurattiin 450 päivän ajan. Tänä aikana tutkittavista 1463:lta murtui lonkka. Puolentoista kuukauden aikana lääkityksen aloittamisen jälkeen lonkkamurtuman riski oli 43 % suurempi kuin muina aikoina.

Tutkijat kehottavatkin varovaisuuteen, kun harkitaan verenpainelääkityksen aloittamista vanhuspotilaille.

Hertta Vierula
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030