Viidesosalle uusintaleikkaus rintaimplanttileikkauksen jälkeen
Noin viidesosalle naisista tehtiin ainakin yksi uusi kirurginen toimenpide keskimäärin kymmenen vuoden seuranta-aikana. Tampereen yliopiston terveystieteen laitoksen tutkimuksessa oli mukana 685 naista, jotka olivat hankkineet kosmeettisista syistä rintaimplantit Suomessa vuosina 1968–2002.
Naisista 89 prosenttia oli kuitenkin tyytyväisiä leikkauksen lopputulokseen ja 71 prosenttia ei ollut katunut leikkauspäätöstä.
Leikkauksen jälkeisiä rintojen alueen paikallisia ongelmia oli todettu 36 prosentilla naisista. Niistä yleisin oli implantin kapseloituminen, joka diagnosoitiin noin 17 prosentilla naisista. Tutkimuksessa mukana olleista 26 prosenttia oli tarvinnut erilaisia hoitotoimenpiteitä ja 22 prosenttia oli käynyt vähintään yhdessä uusintaleikkauksessa seurantajakson aikana.
Tutkimusryhmään kuului tutkijoita Suomesta, Yhdysvalloista ja Tanskasta.