Ajan­kohtai­sta

Villi poliovirus sairastuttaa Afrikan sarvessa

Ensimmäiset villin polioviruksen aiheuttamat tautitapaukset ilmenivät Keniassa tänä keväänä. WHO varoittaa, että viruksen leviämisen riski naapurimaihin on suuri.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/Afrikkalaisia_naisia_by_Alida_Vanni_Pixmac000037667363.jpg

Tyypin 1 villi poliovirus on sairastuttanut kenialaisia tänä keväänä. Myös Somaliassa on esiintynyt äskettäin tämän viruksen aiheuttama tartunta.

WHO:n mukaan viruksen leviämisen riski naapurimaihin on suuri mm. siksi, että muuttoliike Afrikan sarven alueella on vilkasta. Esimerkiksi Kenian Dadaabissa on pakolaisleiri, jonne on muuttanut noin 500 000 ihmistä eri puolilta Afrikan sarvea.

Somaliassa aloitettiin viime kuussa ensimmäinen rokotekampanja, jossa rokotettiin yli 400 000 lasta. Toinen rokotuskierros alkaa siellä tällä viikolla. Myös Keniassa aloitetaan nyt rokotukset.

Tyypin 2 poliovirus on levinnyt joillakin Somalian alueilla viime vuosina. Kyseinen kanta on levinnyt niin ikään Keniaan vuonna 2012.

Ulla Toikkanen
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030