Lehti 7: Ajan­kohtai­sta 7/2009 vsk 64 s. 580

Yhä harvempi tulee lääkäriin päihtyneenä

Ulla Järvi

Päihtyneiden osuus kaikista potilaista vähenee, osoittaa uusin päihdetapauslaskenta. Miksi terveydenhuollon väki silti kokee humalaisia ja huumeidenkäyttäjiä olevan entistä enemmän?

- Päihtyneiden asiakkaiden määrä terveyskeskusten päivystyksissä ja sairaaloiden poliklinikoilla on määrällisesti lisääntynyt. Tilastojen prosenttiosuuksiin taas vaikuttaa se, että samaan aikaan kaikki potilaskäynnit ovat lisääntyneet, kertoo tutkija Yrjö Nuorvala Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksesta.

Vuonna 1987 päihtyneitä potilaita oli 59 % avoterveydenhuollon kaikista asiakkaista, vuonna 1995 41 %, ja vuoden 2007 päihdetapauslaskenta osoitti päihtyneitä olevan enää 36 %. Päihtyneiden asiakkaiden osuus on vähentynyt myös muissa sosiaali- ja terveydenhuollon toimipaikoissa.

- Sen sijaan mm. kotisairaanhoidossa päihtyneitä asiakkaita on aiempaa useammin, ja he ovat entistä useammin iäkkäitä, kertoo Nuorvala.

Lue myös

Nuorvalan mukaan selityksiä vähentymiselle on useita. Kyse voi olla siitä, ettei päihtymystilaa ehditä kiireisissä päivystyspisteissä aina kirjaamaan tai jätetään kokonaan vastaamatta. Otos on kuitenkin riittävän suuri kertomaan trendeistä.

- Muut kvalitatiiviset tutkimukset ovat osoittaneet, että suhtautuminen päihtyneisiin potilaisiin on terveydenhuollossa hyvin usein kielteistä. Päihdeongelmaiset saattavat siis kaihtaa terveyspalveluita. Myös poliklinikoiden ovilla olevat vartijat voivat aiheuttaa potilaiden "valikoitumista".


Kirjallisuutta
1
Nuorvala Yrjö ym. Huono-osaisuus mutkistuu - kuudes päihdetapauslaskenta 2007. Yhteiskuntapolitiikka 6/2008.
Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030