Yhdistelmävalmiste voittaa statiinin kolesterolin hoidossa
Ensimmäinen yhdistelmävalmisteen ja pelkän statiinin vertailu kallistuu selvästi yhdistelmän suuntaan.
Tutkimus vertasi etsetimibin ja simvastatiinin yhdistelmävalmistetta rosuvastatiiniin hyperkolesterolemiasta kärsivillä potilailla. Samanaikainen maksan kolesterolituotannon ja ohutsuolesta imeytymisen estäminen laski kolesterolia enemmän jokaisella annostasolla kuin pelkkä maksan tuotantoon vaikuttaminen.
LDL-kolesteroliarvojen keskimääräinen lasku oli kaksoisestolääkityksellä 4,2 prosenttia suurempi kuin rosuvastatiinilla. Myös korkean riskin hyperkolesterolemiapotilaat, joilla on diabetes, sepelvaltimotauti ja muita riskitekijöitä, saavuttivat tavoitetason paremmin.
– Vytorin (suom. Inegy) oli tutkimuksessa merkittävästi tehokkaampi kuin Crestor LDL-kolesterolin laskemisessa, toteaa tutkija Michael Davidson chicagolaisesta Rush University Medical Centeristä FirstWord-uutispalvelussa.
Kaksoissokkotutkimukseen osallistui kuuden viikon aikana 2 949 potilasta. Tutkimus oli ensimmäinen, jossa verrattiin etsetimibin ja simvastatiinin yhdistelmää rosuvastatiiniin.
Symposiumissa julkistetaan myöhemmin tällä viikolla tutkimus, jonka mukaan myös rosuvastatiinin ja etsetimibin yhdistelmä tuo tehokkaita tuloksia.
Miia Soininen