Ajan­kohtai­sta

Yhdysvalloissa lähes 3 900 kuollut A(H1N1)-influenssaan

Yhdysvaltain tartuntatautiviraston CDC:n mukaan maassa on A(H1N1)-influenssaan sairastunut noin 22 miljoonaa ihmistä. Ukrainassa sairastuneita arvioidaan olevan yli 1,2 miljoonaa. Ruotsissa uudet tautitapaukset lähes tuplaantuivat viikon aikana. Norjassa tauti on levinnyt myös sikaloihin.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/sikalunssapixmac.jpg

Yhdysvaltain tartuntatautivirasto CDC tarkensi eilen arviotaan siitä, kuinka paljon sairastumisia ja kuolemantapauksia A(H1N1)-influenssa on maassa aiheuttanut. Aiemmin luvuissa ilmoitettiin vain laboratoriovarmennetut tapaukset.

Korjattujen, laskennallisten lukujen mukaan A(H1N1)-influenssaan on sairastunut noin 22 miljoonaa amerikkalaista, joista lähes 3 900 on kuollut.

Luvut perustuvat kymmeniltä eri puolilla maata sijaitsevilta paikkakunnilta saatuun aineistoon, jollaista käytetään myös kausi-influenssan aiheuttamien kuolemantapausten arviointiin. Kausi-influenssan arvioidaan tappavan vuosittain 36 000 amerikkalaista.

Kuolleisuus pienempi kuin vuoden 1918 pandemiassa

A(H1N1)-influenssaan sairastuneita alle 18-vuotiaita arvioidaan olevan Yhdysvalloissa noin 8 miljoonaa. Heistä 36 000 on tarvinnut sairaalahoitoa ja 540 kuollut. Luku eroaa merkittävästi CDC:n 6. marraskuuta ilmoittamasta 129:stä laboratoriovarmennetusta lasten kuolemantapauksesta.

Alle 65-vuotiaita aikuisia on sairastunut uuden arvion mukaan 12 miljoonaa. Heistä 53 000 on tarvinnut sairaalahoitoa ja 2 900 kuollut. Yli 65-vuotiaita arvioidaan sairastuneen 2 miljoonaa. Heistä sairaalaan on joutunut 9 000 ja 440 kuollut.

CDC:n edustajan Anne Schuchatin mukaan influenssatapausten määrä on suurempi kuin kertaakaan sitten vuoden 1918 pandemian.

– Kuolleisuus ei kuitenkaan ole läheskään vuoden 1918 pandemian luokkaa, Schuchat sanoi CNN:lle.

Virus voi tuhota keuhkot

Maailman terveysjärjestö WHO ilmoitti eilen lähettävänsä tarvikkeita ja viruslääkkeitä Ukrainaan ja Afganistaniin sekä muihin Itä-Euroopan ja Keski-Aasian maihin, joissa sairaalat ilmoittavat olevansa ääriään myöten täynnä A(H1N1)-potilaita.

– Erityisesti Ukrainassa on pulaa hengityskoneista, WHO:n edustaja Nikki Shindo sanoi New York Timesin mukaan.

– Pandemiavirus voi aiheuttaa vakavan keuhkokuumeen myös terveille nuorille ihmisille ja tappaa viikossa. Aika, jona sairauden eteneminen voidaan pysäyttää, on hyvin lyhyt. Lääke on määrättävä ennen kuin virus tuhoaa keuhkot.

Shindon mukaan viruslääke tepsii parhaiten 48 tunnin kuluessa oireiden alkamisesta, mutta sitä tulee määrätä myös vakavasti sairastuneille.

Viranomaistoiminta kangerteli Ukrainassa

WHO:n mukaan pahin tilanne on Afganistanissa, Mongoliassa, Valko-Venäjällä, Ukrainassa, Azerbaidzhanissa ja Kirgistanissa. Neljään ensiksi mainittuun on jo lähetetty lääkkeitä ja tarvikkeita ja pian niitä pitäisi saapua myös kahteen viimeksi mainittuun maahan.

Ukrainassa kului kaksi viikkoa ennen kuin viranomaiset osasivat yhdistää lokakuun alussa todetut kuolemantapaukset A(H1N1)-influenssaan, New York Times kertoo. Vaikka oseltamiviiria oli varastoitu, lääkäreitä vaadittiin todistamaan laboratoriokokein potilaan sairastavan tautia ennen kuin lääkettä sai määrätä.

Euroopan tartuntatautiviraston ECDC:n Ukrainan terveysministeriöltä saamien tietojen mukaan Ukrainassa oli eiliseen mennessä akuuttiin hengitystiesairauteen sairastunut lähes 1 254 000 ihmistä, joista 239 oli kuollut. A(H1N1)-influenssaa on löytynyt useista näytteistä, ja löydökset on varmistettu WHO:n laboratoriossa Lontoossa.

Norjassa tautia 23 sikalassa

A(H1N1)-virus jatkaa leviämistään myös Ruotsissa. Ruotsin tartuntatautivirasto Smittskyddsinstitutet ilmoitti eilen, että viime viikolla maassa todettiin 1 233 uutta laboratoriovarmennettua tautitapausta. Edellisellä viikolla niitä oli 776.

Kaikkiaan Ruotsissa on todettu 4 133 laboratoriovarmennettua tapausta. Erityisesti tautiin sairastuneiden alle nelivuotiaiden lasten määrä on lisääntynyt.

Eurosurveillence-lehden mukaan Norjassa A(H1N1)-virusta on tavattu myös sioilta. Ensimmäinen tapaus todettiin 10. lokakuuta, ja 26.10. mennessä tautia oli tavattu jo 23 sikalassa. Suurin osa eläimistä näyttää saaneen tartunnan ihmisiltä.

Sirpa Kulonen
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030