Yli 90-vuotiaiden terveydestä kerätään ainutlaatuista tietoa
Aiemmat Tervaskanto-tutkimukset ovat osoittaneet, etteivät kaikkein vanhimpien toimintakykyä ylläpitävät toimenpiteet ja palvelut ole kehittyneet yli 90-vuotiaiden määrän kasvun rinnalla.
Ikäihmisten terveys- ja elämäntilannetutkimus saa jatkoa Tampereella. Tervaskanto-tutkimuksessa selvitetään yli 90-vuotiaiden terveyttä, elämäntilannetta ja käsitystä vanhenemisesta.
Aiemmat Tervaskanto-tutkimukset ovat osoittaneet, ettei kaikkein vanhimpien toimintakykyä ylläpitävät toimenpiteet ja palvelut ole kehittyneet yli 90-vuotiaiden määrän kasvun rinnalla. Vuosina 1996-2007 tehtyihin kyselyihin perustuva alkuperäistutkimus julkaistiin Suomen Lääkärilehden numerossa 25 / 2007.
Tutkimuksessa kävi myös ilmi, ettei 90-vuotiaiden ja sitä vanhempien toimintakyvyssä tapahtunut oleellista muutosta vuosien 1996-2007 välillä. Vuonna 1995 Tampereella oli 700 yli 90-vuotiasta, tällä hetkellä noin 1500 ja vuoteen 2020 mennessä vähintään 2400.
– Todellisen pitkäikäisyyden yleistyminen on ennenäkemätön ilmiö, johon maailma ei vielä ole kunnolla valmistautunut, gerontologian professori Marja Jylhä Tampereen yliopiston terveystieteen laitokselta toteaa.
Juha-Pekka Honkanen