Ajan­kohtai­sta

Yliaktiivinen rakko ei ole itsenäinen sairaus

Suomalaistutkijoiden mukaan yliaktiivisen rakon oireyhtymän käsite ja sen hoitoon markkinoidut lääkkeet vievät huomion ongelman moninaisista syistä.

Suomalaistutkijat esittävät European Urology -lehdessä julkaistussa artikkelissaan, ettei yliaktiivisen virtsarakon oireita pitäisi niputtaa epämääräiseksi oireyhtymäksi. Näin yksittäisten oireiden syyt voitaisiin ymmärtää paremmin, ja potilaille pystyttäisiin kehittämään parempaa hoitoa.

Lääkkeitä yliaktiivisen rakon hoitoon markkinoidaan näkyvästi. Tutkijoiden mukaan oireyhtymän määritelmä hyödyttääkin enemmän kaupallisia toimijoita kuin potilaita. Monissa yliaktiivisen rakon yleisyyttä selvittävissä tutkimuksissa hyvinkin lievät oireet on tulkittu sairaudeksi. Tutkimus on ollut pitkälti lääketeollisuuden rahoittamaa.

Yliaktiivisen rakon määritelmä on epämääräinen: siihen kuuluu tihentynyttä virtsaamisen tarvetta, johon voi liittyä virtsankarkailua ja yövirtsaamista. Virtsatieinfektio ja muut ilmeiset syyt tulee määritelmän mukaan sulkea pois.

Tiina Lautala
Kuva: Panthermedia

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030