Jäsen Suom Lääkäril 2025;80:e44413, www.laakarilehti.fi/e44413

Valtiolle uusi virka- ja työehtosopimus

Palkat nousevat yleisen linjan mukaisesti.

Sari Kosonen

Valtion henkilöstö on saanut uuden virka- ja työehtosopimuksen, kun kaikki sopijapuolet ilmoittivat neuvottelutuloksen hyväksymisestä sopimukseksi maanantaina 5. toukokuuta.

Kolmivuotinen sopimus takaa yleisen linjan mukaiset yhteensä 7,8 prosentin palkankorotukset ja parannuksia työehtoihin.

Tammikuun puolivälissä alkaneet neuvottelut olivat poikkeuksellisen vaikeat, ja maaliskuun alussa valtiolla siirryttiin sopimuksettomaan tilaan. Lopulta Valtion työmarkkinalaitoksen huomattavasti yleisen linjan alittaneeseen palkkatarjoukseen lähdettiin hakemaan korotusta sekä sovittelusta että lakoilla.

Sopimuksen hyväksymisen myötä kaikki lakonuhat vedetään pois. Ylityö-, vuoronvaihto- sekä saldon kerryttämisen kiellot päättyvät välittömästi.

Lisätietoa on Lääkäriliiton ja Jukon verkkosivuilla.

Lue lisää: Valtion neuvotteluissa ei edelleenkään ratkaisua

Lue lisää: Neuvottelukevät on kuuma

Lue lisää: Historiallinen lakko valtiolla alkoi

Kirjoittaja

Sari Kosonen


Faktat

Valtion sopimus pähkinänkuoressa

– Sopimuskausi: 1.3.2025–29.2.2028

– Palkankorotukset: sopimuskaudella yleiskorotus yhteensä 6,9 prosenttia ja virastoerä 0,9 prosenttia

– Parannuksia matka-ajan korvaamiseen ja työaikaan

– Pääsopijat: Juko, Ammattiliitto Pro, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ja Valtion työmarkkinalaitos

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030