Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e46655, www.laakarilehti.fi/e46655

Apteekkitalouden uudistus etenee

Sosiaali- ja terveysvaliokunta sai valmiiksi mietintönsä.

Sari Kosonen

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietintö apteekkitalouden uudistamista koskevasta hallituksen esityksestä on valmistunut. Valiokunta kannattaa esitystä. Kyseessä on budjettilaki, joka etenee eduskunnan täysistunnon käsittelyyn pikaisesti.

Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi lääkelakia, apteekkiverolakia, sähköisestä lääkemääräyksestä annettua lakia ja sairausvakuutuslakia. Esitys liittyy pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelman kirjauksiin apteekkitalouden kokonaisuudistuksesta.

Lääkelakiin perustuvaa reseptilääkkeiden lääketaksaa ehdotetaan leikattavan tasaisesti kaikissa taksaluokissa. Muutoksella toteutettaisiin tavoitteena oleva 30 miljoonan euron pysyvä vuosittainen säästö julkiseen talouteen.

Apteekkiverolakia ehdotetaan muutettavan siten, että apteekkiveron perusteena olisi verovelvollisen lääkemyynnin voittomarginaali. Lisäksi veron perusteesta tehtäviä vähennyksiä ja veroasteikkoa muutettaisiin.

Lääkelakiin ja lääkeasetukseen ehdotetaan uutta sääntelyä, jossa määriteltäisiin rajattu itsehoitolääkevalikoima. Myyntiluvanhaltija voisi hakea valikoimaan kuuluvalle valmisteelleen myyntikanavan laajennusta apteekkien ulkopuoliseen myyntiin. Valikoiman vähittäismyynti perustuisi elinkeinonharjoittajille myönnettäviin itsehoitolääkkeiden vähittäismyyntilupiin.

Apteekkariliitto vastustaa

Apteekkariliiton mielestä jättimäinen lääketaksan leikkaus yhdistettynä apteekkiveron muutoksiin ja itsehoitolääkkeiden jakelukanavan laajentamiseen rapauttaa apteekkien taloutta ja apteekkiverkostoa ennakoimattomalla tavalla.

– Lakimuutoksilla yritetään toteuttaa yhtä aikaa liian monta muutosta. Vääjäämättä tulee mieleen vuoden 2018 taksiuudistus, Apteekkariliiton toimitusjohtaja Merja Hirvonen vertaa tiedotteessa.

Apteekkien talous on jo valmiiksi heikentynyt koko 2000-luvun ajan apteekkeihin kohdistuneiden leikkausten, kulujen kasvun ja yleisesti käytettyjen reseptilääkkeiden hintojen pitkään jatkuneen laskun seurauksena. Nyt toteutettava apteekkileikkaus ja itsehoitolääkkeiden myynnin laajentaminen kauppoihin pahentavat apteekkien tilannetta entisestään. 

– Itsehoitolääkkeiden myynti muualla kuin apteekeissa on merkittävä muutos suomalaiseen lääkepolitiikkaan. Se heikentää lääkitysturvallisuutta ja voi lisätä terveydenhuollon kustannuksia. Apteekkien ulkopuoliseen myyntiin nyt sallittava valikoima on ehdoton maksimi sille, mitä itsehoitolääkkeitä voidaan myydä ilman kasvokkaista farmaseuttista neuvontaa, Hirvonen sanoo.

Apteekkariliiton mukaan useita apteekkeja uhkaa sulkeminen. Tiedossa on jo kymmenkunta suljettavaa sivuapteekkia.

Uudistuksen seuraavassa vaiheessa on välttämätöntä varmistaa, ettei tulevilla päätöksillä vaaranneta lisää apteekkien lähipalveluita, lääkkeiden maankattavaa saavutettavuutta eikä lääkehuollon huoltovarmuutta, Apteekkariliitto painottaa.

Lue lisää: ”Kasvavalla joukolla apteekeista talous kriisiytynyt”

Lue lisää: Fimean ylijohtaja: "Fimealta ei ole kysytty, onko järkevää myydä lääkkeitä muualla kuin apteekissa"

Kirjoittaja

Sari Kosonen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030