Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e47175, www.laakarilehti.fi/e47175

Attendo pärjäsi parhaiten verovastuullisuutta mitanneessa vertailussa

Finnwatch kiinnittää huomiota soteyhtiöiden veroetuja tarjoaviin henkilöstörahastoihin.

Anne Seppänen

Kansalaisjärjestö Finnwatchin tuoreen verovastuullisuusvertailun kärkeen nousi Attendo, jolla ei havaittu aggressiiviseksi verosuunnitteluksi katsottavaa voitonsiirtoa eikä henkilöverotuksen minimointiin tähtääviä järjestelyjä. Verottaja ei myöskään ollut verotarkastuksissa puuttunut yhtiön veronmaksuun.

Heikoimmin taas pärjäsi Terveystalo. Silläkään ei havaittu kansainvälistä voitonsiirtoa. Verottaja oli kuitenkin puuttunut yrityksen verokäytäntöihin eikä verotarkastuksista seuranneiden veroseuraamusten määristä saatu tietoa. Terveystalon pisteitä laski, että yhtiön osakkuusyhtiö Terveyden Tuottajat fasilitoi aktiivisesti ansiotuloveroihin kohdistuvaa verovälttelyä.

Vertailussa olivat mukana Suomen suurimmat sotealan yritykset Mehiläinen, Terveystalo, Attendo, Pihlajalinna, Coronaria ja Esperi Care.

Yhtiöiden veronmaksun vastuullisuutta vertailtiin neljässä eri kategoriassa, joita olivat läpinäkyvyys, veroriidat ja -tarkastukset, rajat ylittävä voitonsiirto ja alikapitalisointi sekä henkilöverotuksen minimointi.

Kansainvälisestä aggressiivisesta verosuunnittelusta luovuttu

Finnwatchin vertailusta selviää, että sotealan yritykset ovat luopuneet kansainvälisestä aggressiivisesta verosuunnittelusta.

Nyt veroja vältellään henkilöstörahastoilla ja muuntamalla ansiotuloja osingoiksi.

Sekä Terveyden Tuottajissa että Pihlajalinnassa on käytössä sivukuluja ja ansiotuloverotusta olennaisesti keventävät henkilöstörahastot. Pihlajalinnassa jopa puolet lääkäreiden palkkioista voidaan maksaa henkilöstörahastoon.

Terveyden Tuottajien kohdalla rahastoidut palkkiot muodostavat noin 30 prosenttia yhtiön palkkakuluista. Henkilöstörahastot tarjoavat merkittäviä veroetuja: rahastoon maksetusta osuudesta ei tarvitse maksaa sivukuluja ja sieltä nostetuista tuloista 20 prosenttia on verovapaata.

– Vaikuttaa siltä, että mahdollisimman iso osa palkoista pyritään ohjaamaan rahastoon. Henkilöstörahastoista on selvästi tullut verovälttelyn väline, sanoo Finnwatchin veroasiantuntija Saara Hietanen tiedotteessa.

Yleisin henkilöverotuksen minimointia tukeva järjestely on vertailun mukaan se, että yritys ostaa lääkäreiden työpanoksen oman osakeyhtiönsä kautta toimivilta lääkäreiltä sen sijaan, että työntekijät palkattaisiin työsuhteeseen.Tällä tavalla isopalkkainen lääkäri voi laskea veroastettaan merkittävästi. Pienipalkkaisempi hoivahenkilöstö ei järjestelystä hyödy.

Veroetu on seurausta listaamattomien yhtiöiden osinkoverohuojennuksesta, jonka myötä jopa 75 prosenttia listaamattomasta yhtiöstä saatavasta osinkotulosta on verovapaata.

Finnwatch on yritystoiminnan globaaleja vaikutuksia tutkiva kansalaisjärjestö, jonka taustalla on joukko suomalaisia kehitys-, kuluttaja-, ay- ja ympäristöjärjestöjä.

Lue lisää: Coronaria ja Pihlajalinna pärjäsivät Finnwatchin verovastuuselvityksessä

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030