Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e47704, www.laakarilehti.fi/e47704

Helsingin Sanomat: Hus maksoi 1,8 miljoonaa euroa ulkopuoliselle terapia­konsultille

Hus-yhtymän tarkastusvaliokunnan mukaan palvelun ostaminen ulkopuoliselta konsultilta oli kallis ratkaisu.

Ulla Ora

Hus-yhtymän tarkastusvaliokunta arvostelee päätöstä siitä, että Hus päätti ostaa Terapiat etulinjaan -projektin hankejohdon palvelut ulkopuoliselta konsultilta, kertoo Helsingin Sanomat. Tarkastusvaliokunnan mukaan palvelun ostaminen ulkopuoliselta konsultilta oli kallis ratkaisu.

Professori Samuli Saarnin vetämässä Terapiat etulinjaan -hankkeessa mielenterveysongelmia pyritään ratkomaan ensisijaisesti matalan kynnyksen palveluilla: ohjatulla omahoidolla, nettiterapialla tai lyhytterapialla. Saarni on johtanut Terapiat etulinjaan -hanketta omien yritystensä kautta ulkopuolisena konsulttina. Palvelut häneltä on ostanut Hus.

Muistion mukaan Saarnille maksettiin tämän kahden eri yrityksen kautta vuosina 2020–2025 yhteensä 1,8 miljoonaa euroa. Hankinnat kilpailutettiin kahteen kertaan, mutta kilpailutuksiin osallistui vain kaksi eri yritystä, Public Value Oy ja Uudenmaan Lääkäripalvelut Oy, jotka molemmat omistaa Saarni.

Yhteistyö Saarnin konsulttiyhtiön kanssa jatkuu yhä, melko tuoreella päätöksellä. Hus päätti joulukuussa ostaa Public Value Oy:ltä konsulttipalvelua hankkeelle, jonka nimi on ”Nuorten huumekuolemien ehkäisy ja päihdepalvelujen kehittäminen osana Kansallinen yhteistyö ja Terapiat etulinjaan”.

Lue lisää: Aina ei tarvita työterveyslääkäriä ­– ohjattu omahoito riittää

Kirjoittaja

Ulla Ora

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030