Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e49619, www.laakarilehti.fi/e49619

Huumekuolemia torjuva lääke laajemmin riskiryhmien käyttöön

Viimeinkin liikutaan oikeaan suuntaan, sanoo päihdepalvelujen ylilääkäri Kaarlo Simojoki Mehiläisestä.

Ulla Toikkanen

Hallituksen esityksen mukaan opioidiyliannostusten aiheuttamia huumekuolemia pystyttäisiin laajemmin torjumaan naloksoninenäsumutteilla. Sosiaali- ja terveydenhuollon palvelunantajille ja päihdetyötä tekeville järjestöille tulisi mahdollisuus jakaa naloksoninenäsumutetta palveluissaan maksutta ja nimettömästi.

Muutoksella toteutettaisiin hallitusohjelman tavoitetta vähentää nuorten huumekuolemia. Opioidiyliannostuksen vastalääkkeiden jakelutoiminnasta säädettäisiin uusi laki, jonka lisäksi ehdotetaan yksittäisiä muutoksia lääkelakiin.

Päihdepalvelujen ylilääkäri Kaarlo Simojoki Mehiläisestä toteaa, että viimeinkin liikutaan oikeaan suuntaan, kun otetaan kaikki keinot käyttöön opioidihaasteessa.

– Hyvä, että näitä asioita viedään eteenpäin systemaattisesti. Tärkeintä toteutuksessa on, että aidosti tavoitetaan suurimmassa riskissä olevat. Järjestelmän tulisi olla joustava, jossa ei huolestuta kustannuksista tai siitä, että pitäisi olla hyvin tarkasti säädelty prosessi.

Simojoki sanoo myös, että naloksoninenäsumutetta pitää olla niin vertaishenkilöiden kuin aktiivikäyttäjien saatavilla matalalla kynnyksellä.

Huumeista johtuvien kuolemien määrä on kasvanut Suomessa 2000-luvun ajan STM:n mukaan. Suuri osa huumekuolemista on tapaturmaisia ja estettävissä olevia myrkytyskuolemia, jotka liittyvät pääasiassa opioidien käyttöön yhdessä muiden päihteiden kanssa. Opioideista eniten kuolemia aiheuttavat buprenorfiini ja muut voimakkaat kipulääkkeet.

Lue lisää: Hus aloittaa nuorten opioidikorvaushoidon

Lue lisää: Buprenorfiini ja amfetamiini yleisimmät suonensisäiset huumeet Helsingissä

Kirjoittaja

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat