Kansainvälisen avun vastaanottamista nopeutetaan lakimuutoksella
Ammattilaiset voisivat aloittaa kriisitilanteessa työnsä heti ilman, että heidän täytyy hakea erikseen ammatinharjoittamisoikeutta.
Hallitus esittää terveydenhuollon ammattihenkilölakiin muutoksia, joilla mahdollistetaan kansainvälisen avun vastaanottaminen terveydenhuollossa erilaisissa kriisitilanteissa.
Tavoitteena on helpottaa ja nopeuttaa humanitaarisen avun tarjoajien toimintaa Suomessa silloin, kun apua tarvitaan nopeasti.
Muutoksen myötä terveydenhuollon ammattihenkilölakia ei sovellettaisi niihin ammattilaisiin, jotka saapuvat Suomeen antamaan kansainvälistä apua valtioneuvoston, tasavallan presidentin tai ministeriön tekemän avunpyynnön perusteella. Ammattilaiset voisivat aloittaa työnsä heti ilman, että heidän täytyy hakea erikseen ammatinharjoittamisoikeutta valvontaviranomaiselta.
Tämä nopeuttaisi avun vastaanottamista poikkeusoloissa.
Kansainväliseen apuun osallistuvat ammattilaiset ohjattaisiin työskentelemään hyvinvointialueiden olemassaoleviin terveydenhuollon rakenteisiin.
Laki on tulossa voimaan 1. maaliskuuta 2026.




