Kardiologiset toimenpiteet kannattaisi keskittää Lapissa
Alueella on merkittävää ylikapasiteettia, todetaan ulkopuolisessa auditoinnissa.
Kardiologiset toimenpiteet kannattaisi keskittää Lapin keskussairaalaan, esittää Lapin hyvinvointialueen tilaama ulkopuolinen auditointi .
Länsi-Pohjan keskussairaalassa säilyisi jatkossakin kardiologian poliklinikkatoimintaa.
Ulkopuolisen auditoinnin on tehnyt lääketieteen tohtori ja kardiologian dosentti Mikko Pietilä , joka työskentelee Tyksin sairaalapalvelujen tulosaluejohtajana.
Auditoinnin tarkoitus oli tuottaa riippumaton, asiantuntijapohjainen selvitys Lapin alueen kardiologian erikoisalan palvelujen järjestämisestä.
Eivät ole lähipalvelu
Selvityksessä havaittiin, että toimenpidekardiologiassa alueella on merkittävää ylikapasiteettia.
Länsi-Pohjassa toimenpidekardiologiaan käytettyjä toimenpidesaleja on yksi ja Lapin keskussairaalassa kaksi. Lapin keskussairaala pystyisi vastaamaan koko Lapin hyvinvointialueen salitarpeeseen. Myös Oulun yliopistollisessa sairaalassa sekä koko Pohjois-Suomen yta-alueella on vajaakäytöllä olevia sydäntoimenpiteisiin käytettäviä toimenpidesaleja.
Auditointiraportissa todetaan, että kardiologiset toimenpiteet eivät ole lähipalvelu, jossa pitäisi huomioida maantieteellisen saavutettavuuden tasapuolisuus. Tälläkin hetkellä henkeä uhkaavien sydäntapahtumien päivystyksellinen hoito toteutetaan Rovaniemellä ja Oulussa.
Toimenpidekardiologian keskittämisellä Lapin keskussairaalaan mahdollistettaisiin myös päivystyksen edellyttämä riittävä toimenpidekardiologien määrä, auditoinnissa todetaan.
Aluevaltuusto on tutustunut auditoinnin sisältöön. Seuraavaksi sitä käsittelee luottamushenkilöistä ja virkajohdosta koostuva erikoissairaanhoidon ohjausryhmä.