Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e46296, www.laakarilehti.fi/e46296

Luottamus diabeteshoidon saatavuuteen heikentynyt 

Lääkäripalvelujen saatavuudessa on merkittäviä ongelmia Diabetesbarometrin mukaan.

Ulla Toikkanen

Tyypin 2 diabetesta sairastavista puolet kertoo pääsevänsä diabeteshoitajan vastaanotolle tarpeensa mukaan, tyypin 1 diabetesta sairastavista aikuisista suurin osa. Näin kertoo Diabetesliiton julkaisema Diabetesbarometri.

Lääkärille pääsy on huomattavasti vaikeampaa. Alle puolet tyypin 2 diabetesta sairastavista saa lääkärin palvelua tarpeensa mukaan. Kaksi viidestä vastanneesta kertoo pääsevänsä diabetesasioissa lääkärin tai diabetekseen erikoistuneen lääkärin vastaanotolle harvemmin kuin kahden vuoden välein.

Tyypin 1 diabetesta sairastavista reilu puolet saa diabetekseen erikoistuneen lääkärin palvelua tarpeensa mukaan. Lähes puolet kertoo pääsevänsä diabetesasioissa lääkärin tai diabetekseen erikoistuneen lääkärin vastaanotolle vain 1–2 vuoden välein. 

Diabeteksen hoidon seurannan tulisi toteutua Käypä hoito -suositusten mukaisesti. Diabetesta sairastavalle tulee muun muassa kerran vuodessa tehdä kattavampi tarkastus ja arvioida tuen ja ohjauksen tarpeita. 

Hoito ja seuranta tulee toteuttaa yksilöllisen hoitosuunnitelman mukaisesti. Uusi insuliininpuutosdiabeteksen Käypä hoito -suositus nostaa keskiöön uudet kustannusvaikuttavat omahoidon välineet. 

Tukea jaksamiseen liian vähän 

Perheissä, joissa lapsella tai nuorella on diabetes, hoitoon pääsy toteutuu keskimäärin hyvin. Silti arjen kuormitus näkyy voimakkaasti. Vanhemmista 37 prosenttia kertoo tarvitsevansa lisää tukea omaan ja lapsen jaksamiseen. Puolella vastaajista tämä tuki jää kuitenkin saamatta. 

Myös aikuiset kertovat väsymyksestä ja psyykkisen tuen tarpeesta. Monelle ei ole helppoa ottaa mielialaan liittyviä asioita puheeksi vastaanotolla.

Tyypin 1 diabetesta sairastavista 33 prosenttia ei koe tuen tarpeen esiin ottamista täysin luontevaksi ja 29 prosenttia kaipaa enemmän tietoa ja tukea jaksamiseen. 

Huoli tulevaisuudesta kasvaa 

Hoitotarvikkeiden saatavuudessa näkyy huomattavia alueellisia eroja. Hyvinvointialueesta riippuen jopa joka viides tyypin 1 diabetesta sairastavista ei saa hybridipumppua tarpeensa mukaan.  

Tyypin 2 diabetesta sairastavien verensokerimittarin liuskojen saatavuus maksutta hyvinvointialueelta toteutuu koko maassa 79 prosentilla vastanneista. Suurin osa hyvinvointialueista on keskiarvon yläpuolella, mutta osa alueista jää reilusti keskiarvon alapuolelle. Heikoimmillaan 38 prosenttia vastanneista saa verensokerimittarin liuskat maksutta hyvinvointialueeltaan.  

Säästötoimet ja palvelujen saatavuuden heikkeneminen horjuttavat luottamusta hoitoon. Monet pelkäävät, miten hoito toteutuu ikääntyessä tai sairauden edetessä. 

Diabetesliitto julkaisee Diabetesbarometrin kahden vuoden välein diabeteksen hoidon tilasta. Aineisto kootaan verkkokyselyllä diabetesta sairastavilta, sairastumisriskissä olevilta ja diabeteksen hoidon ammattilaisilta. Vuoden 2025 Diabetesbarometrin kyselyihin vastasi kevään ja kesän aikana yhteensä 6 047 henkilöä.  

Lue lisää: Uusi diabetes- ja lihavuuslääke voi helpottaa hoitoa

Lue lisää: Tyypin 2 diabeetikoilla selvästi suurempi suolistosyövän riski

Lue lisää: Tutkimus: Älyinsuliinipumppu kustannustehokas tyypin 1 diabeteksen hoidossa

Kirjoittaja

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030