Robotiikka tunnistaa päivystyksessä usein käyvät Pirkanmaalla
Pyritään ohjaamaan tarvittaessa perusterveydenhuollon palveluihin.
Tays Acutassa ja Valkeakosken päivystyksissä Pirkanmaan hyvinvointialueella on otettu käyttöön toimintamalli , jossa robotti tunnistaa toistuvasti päivystykseen hakeutuvat potilaat.
Robotti seuloo päivystyksen potilaslistoilta yli 16-vuotiaat potilaat, joilla on ollut viimeksi kuluneen puolen vuoden aikana toistuvia päivystyskäyntejä, ja tekee siitä potilastietojärjestelmään kirjauksen.
Tämä helpottaa toistuvasti päivystykseen hakeutuvien potilaiden tunnistamista. Jos päivystyksen ammattilainen arvioi potilaan tarvitsevan perusterveydenhuollon hoitokontaktia, hän välittää yhteydenottopyynnön potilaan sosiaali- ja terveysasemalle. Tämä tehdään potilaan suostumuksella.
Omalta terveysasemalta otetaan potilaaseen yhteyttä kahden viikon sisällä.
Noin viisi prosenttia potilaista käy päivystyksessä yhä uudelleen. Osalla heistä päivystyksellinen arviointi tai hoito ei ole tarpeen ja heidän terveysongelmansa hoito kuuluisi perusterveydenhuoltoon. Tämä kuormittaa päivystystä, eikä ratkaise potilaan hoidontarvetta.
Kohdennetut polut palveluihin (Koppa) -toimintamallilla pyritään myös päivystyskäyntien määrän vähenemiseen.