Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e49185, www.laakarilehti.fi/e49185

Kelan hallituksen puheenjohtaja: ”Viime syksy on jättänyt luottamukseen säröjä”

Jaana Laitinen-Pesolan mukaan pitää olla todella tarkkana siinä, että etenkin hallituksen puheenjohtaja tietää, mitä oikeasti on päätetty.

Anni Teppo

Kelan hallituksen tilaama johtamisselvitys on valmistunut.

Hallitus käynnisti johtajaselvityksen marraskuussa 2025 sen jälkeen, kun pääjohtaja Lasse Lehtosen kommentit henkilöstöstä ja etätöistä herättivät laajasti keskustelua ja kritiikkiä.

Kelan hallituksen puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola esitteli keskiviikkona selvityksen tuloksia.

Selvityksen mukaan luottamuspula Kelassa oli syksyllä 2025 ilmeinen, eikä suunniteltuja muutoksia viety eteenpäin tavalla, johon kaikki olisivat voineet sitoutua.

Keskeisimmäksi kehittämiskohteeksi selvityksessä mainitaan ylimmän johdon johtamisjärjestelmän sekä eri johtajien ja ylimmän johdon roolien selkeyttäminen.

– Viime syksy on jättänyt luottamukseen säröjä, ja sen vuoksi on käyty läpi esimerkiksi työjärjestystä ja viestintäsuunnitelmaa. Henkilöstölle viestimistä on parannettu kesän aikana, jotta he tietävät mitä Kelassa tapahtuu, Laitinen-Pesola kertoi.

Pesonen kertoi tiedotustilaisuudessa, että hallituskin sai 15-sivuisen selvityksen vasta ”tunti sitten”, joten sen pitää perehtyä sisältöön tarkemmin.

– Tämä ei ole juridinen selvitys, vaan se tähtää organisaatiojohtamisen kehittämiseen. Selvityksessä ei ole otettu kantaa yksittäisiin henkilöihin tai heidän toimintaansa.

Johtaminen toimii Kelassa kokonaisuutena hyvin

Laitinen-Pesolan mukaan pitää olla todella tarkkana siinä, että etenkin hallituksen puheenjohtaja tietää, mitä oikeasti on päätetty.

– Yhteistyön luominen ylimmän johdon ja hallituksen välillä pitää olla tiivistä ja jatkuvaa. Syksyn aikana palaamme tarkemmin toimenpide-ehdotuksiin.

Selvityksen havaintojen mukaan johtaminen Kelassa toimii kokonaisuutena hyvin.

Selvityksen valmistuminen viivästyi, koska Lasse Lehtonen jäi sairauslomalle viime joulukuussa. Hän palasi takaisin työhönsä kesäkuun alussa.

– Ensisijaista on kuitenkin väestön luottamus. Kieltämättä julkinen keskustelu ei ole ollut omiaan parantamaan sitä. Siinä täytyy petrata, Lehtonen totesi kesäkuussa Lääkärilehdelle.

Selvityksen laati psykologi Ilona Rauhala.

Lue lisää: Lasse Lehtonen palaa Kelaan innolla

Lue lisää: Lasse Lehtonen jää pois Kelan pääjohtajan paikalta ainakin loppuvuodeksi

Kirjoittaja

Anni Teppo

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat