Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e46247, www.laakarilehti.fi/e46247

Suomessa keuhkosyöpään kuollaan aiemmin kuin muissa Pohjoismaissa

Tuore kyselytutkimus paljastaa eroja diagnostiikassa ja hoitokäytännöissä Pohjoismaiden välillä.

Anni Teppo

Keuhkosyövän hoitotulokset ovat Suomessa huonompia kuin muissa Pohjoismaissa.

Suomalainen keuhkosyövän diagnosointi ja hoito eroaa muiden Pohjoismaiden käytännöistä monin tavoin.

Tuore kyselytutkimus listaa asiaan useita todennäköisiä syitä: lääkäriin pääsee hitaammin, perusterveydenhuollon diagnostiikka on suppeampaa ja puolet potilaista tapaa ensikäynnillään hoitajan, muualla Pohjolassa lääkärin.

– Suomen terveydenhoidossa on vahva portinvartijamalli eli hoitoon pääsee arvioinnin kautta. Siten voidaan toki ohjata potilasvirtoja tarkoituksenmukaisesti. Mallin riskinä on kuitenkin, etteivät potilaat pääse hoitoon tarpeeksi nopeasti tai ollenkaan, apulaisprofessori Paulus Torkki Helsingin yliopistosta toteaa tiedotteessa

Torkin mukaan ongelma koskee etenkin potilaita, joilla on hankalasti tunnistettava sairaus, kuten keuhkosyöpä.

Uusia keuhkosyövän hoitomuotoja, kuten neoadjuvantti-immunoterapiaa ja kemoterapiaa, ei käytetä Suomessa, Islannissa ja Norjassa yhtä paljon kuin Ruotsissa ja Tanskassa. Tämä saattaa osaltaan vaikuttaa parempiin hoitotuloksiin jälkimmäisissä maissa.

Tutkimuksen toteuttivat Helsingin yliopisto ja MSD Finland. 

Lue lisää: Palko aikoo päivittää kahta keuhkosyöpää koskevaa suositusta

Kirjoittaja

Anni Teppo

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030