Tuhansia neurologeja Messukeskukseen juhannuksena
Euroopan laajuinen kongressi järjestetään Helsingissä jo toista vuotta peräkkäin.
Helsingissä järjestetään juhannuksena kansainvälinen EAN-kongressi (European Academy of Neurology) jo toista vuotta peräkkäin. Vuosi sitten paikalla oli 7000 neurologia ympäri Eurooppaa.
Tänä vuonna Helsingin Messukeskukseen odotetaan jälleen tuhansia vierailijoita. Tapahtuma järjestetään nyt yhdettätoista kertaa. Sen piti olla tänä vuonna Espanjan Sevillassa, mutta YK:n kokousten järjestelyt ajoivat ohi.
– Suomeen soitettiin viime vuoden heinäkuun lopulla, että voisitteko järjestää tapahtuman jälleen Suomessa, koska tapahtumamme meni hyvin. Siitä alkoivat neuvottelut Helsingin kaupungin ja Messukeskuksen kanssa. Juhannuksena tilaa löytyi helposti, kertoo tapahtuman paikallisista järjestelyistä vastaava neurologian professori Reetta Kälviäinen .
Painopiste koulutuksessa
Tapahtumassa on jälleen runsaasti koulutusta. Suurta suosiota viime vuonna saavutti ”Grand round”-sessio, jossa suomalaiset neurologit esittelivät potilastapauksia ja kansainvälinen asiantuntija tutki potilaan lavalla sekä kertoi analyysinsä tapauksesta tutkimusten pohjalta.
Tänä vuonna tuodaan esille Viron korkeatasoista neurologista osaamista kolmen potilastapauksen avulla ja Reetta Kälviäinen on valmistellut session Tarton neurologian professori Pille Taban kanssa yhdessä.
– Tapahtuman koulutusohjelma on laaja, ja siellä tuodaan esille modernia tietoutta neurologin käytännön työhön.
Tapahtumassa jaetaan myös elämäntyöpalkinnot pitkän uran tehneille neurologeille, jotka esittelevät työtään ja tutkimuksiaan yleisölle.
– Aivosairauksien merkityksestä tulisi puhua enemmän ja huomioida se myös paremmin kaikessa yhteiskunnallisessa päätöksenteossa.
Kälviäisen mukaan tapahtuman osanotto oli viime vuonna hyvä myös suomalaittain. Silloin paikalla oli noin 300 suomalaista neurologia.
Kälviäinen toivoo, että tapahtuman avulla voidaan viedä aivoterveysstrategiaa yhä laajemmin eteenpäin. Sen vuoksi tapahtumassa järjestetään myös yleisölle avoin aivoterveyspäivä 23.6. Siihen voi osallistua maksuttomasti joko paikan päällä tai etäyhteyksien avulla.