Työryhmältä ehdotukset lääkkeiden arvioinnin uudistamiseksi
Ehdotukset on tehty nykyiseen kahden arviointikanavan järjestelmään.
Sosiaali- ja terveysministeriö asetti keväällä 2024 työryhmän tekemään ehdotuksia lääkkeiden arviointiprosessien ja -kriteereiden uudistamiseksi Tavoitteena oli, että ne olisivat yhtenäiset riippumatta siitä, onko lääke avohoidossa vai sairaalassa annosteltava. Työryhmän raportti on nyt valmistunut.
Työryhmässä olivat lääkkeiden arviointia tekevät organisaatiot, hyvinvointialueet, lääketeollisuus, potilasjärjestöt, valtiovarainministeriö ja sosiaali- ja terveysministeriö.
STM toteaa, että työryhmä teki useita ehdotuksia prosessien yhtenäistämiseksi ja sujuvoittamiseksi. Tavoitteina oli, että molemmissa arviointikanavissa sekä uuden lääkkeen käyttöönotto että lääkkeen uusi käyttöaihe edellyttäisivät kansallista arviointia.
Hintaneuvottelut lääkeyrityksen kanssa käytäisiin jo arvioinnin aikana, jolloin arviointi ja käyttöönotto- tai korvattavuuspäätös voitaisiin tehdä todellisin hoitokustannuksin.
Työryhmä katsoo, että arvioijilla tulisi olla tiedossaan lääkkeiden luottamukselliset sopimushinnat ja -ehdot riippumatta siitä, missä kanavassa sopimus on tehty.
Kolmea mallia tarkasteltiin
Prosessien yhtenäistämiseksi työryhmä tarkasteli nykyjärjestelmiin perustuvaa mallia, hakemusperusteista mallia ja mallia, jossa sairaalalääkkeiden arviointi olisi osa hankintaprosessia. Lisäksi esitetään ehdotukset yhteisiksi hoidollisen arvon ja taloudellisen arvon kriteereiksi.
Ehdotukset on tehty nykyiseen kahden arviointikanavan järjestelmään. Työryhmän näkemyksen mukaan pidemmän aikavälin tavoitteena tulisi kuitenkin olla avohoidon lääkkeiden ja sairaalalääkkeiden arviointien ja päätöksenteon valmistelun yhdistäminen samaan yksikköön.
Lääketeollisuus ry on raporttiin tyytyväinen
Viime vuosina suomalainen potilas on saanut käyttöönsä vain noin puolet uusista lääkkeistä Euroopassa. Lääketeollisuus ry:n mukaan kiristyvässä globaalissa kilpailussa Suomen on todella tärkeää huolehtia siitä, että järjestelmä mahdollistaa vaikuttavien lääkeinnovaatioiden saamisen tehokkaasti potilaiden ja terveydenhuollon ammattilaisten käyttöön.
– Lääketeollisuuden näkökulmasta raportin ehdotukset ohjaavat selkeästi nykyistä parempaan suuntaan. Me haluamme olla tätä kehityssuuntaa tukemassa ja mahdollisimman ripeällä tahdilla. Koko työn keskiössä on tavoite siirtää lääkkeitä koskevan arvioinnin ja päätöksenteon valmistelu yhteen yksikköön, koska tämä poistaisi tehokkaimmin nykyisen järjestelmän haasteita. Tältä pohjalta on nyt valmisteltava tarvittava lainsäädäntö vielä tällä hallituskaudella, Lääketeollisuus ry:n toimitusjohtaja Anne-Mari Virolainen sanoo tiedotteessa.
Raportti sisältää lääketeollisuuden arvion mukaan runsaasti myönteisiä asioita, jotka korjaavat nykyjärjestelmän ongelmia jo siirtymävaiheessa kohti yhden toimijan mallia. Ne tekevät järjestelmän läpinäkyvämmäksi ja ennakoitavammaksi sekä lisäävät toimijoiden aitoa vuoropuhelua.
Lääketeollisuus ry pitää tärkeänä lääkkeiden arviointi- ja päätöksentekojärjestelmän kokonaisuuden kehittämistä työryhmän ehdotusten pohjalta vielä tällä hallituskaudella.




