Lehti 4: Ajan­kohtai­sta 4/2018 vsk 73 s. 188

Korvattavia morfiinitabletteja ei ole nyt Suomessa

Ulla Toikkanen

Myyntiluvan haltija on poistanut morfiinia sisältävät Depolan-tablettivalmisteet korvausjärjestelmästä tämän vuoden alusta. Lääkevalmistetta edustaa Suomessa Nordic Drugs AB.

– Poistaminen korvausjärjestelmästä mahdollistaa yritykselle valmisteen vapaan hinnoittelun. Depolan-valmisteen hinnat ovat lähes kaksinkertaiset viime vuoden hintoihin nähden, kertoo johtava proviisori Elina Asola Lääkkeiden hintalautakunta Hilasta.

Hänen mukaansa myyntiluvan haltija voi halutessaan hakea valmistetta takaisin korvausjärjestelmään. Tällöin lääkkeiden hintalautakunta arvioi hakemuksen perusteella, täyttyvätkö sairausvakuutuslain edellytykset korvattavuudelle ja kohtuulliselle tukkuhinnalle.

Lue myös

Nordic Drugs AB:n country manager Jukka Stubb sanoo, että Depolan on kannattamaton valmiste niillä korvattavilla hinnoilla, jotka Hila hyväksyi sille. Morphin-injektionestevalmiste on edelleen perus- ja erityiskorvattava.

Asolan mukaan kaikista morfiinia sisältävistä valmisteista sai korvausta 830 henkilöä vuonna 2016.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030