78487 osumaa

Lääketieteen opetuksen laatu vakavasti uhattuna!

Lääketieteen opiskelijoiden aloituspaikkojen määrää päätettiin loppukeväästä lisätä noin 150:llä vuoteen 2016 mennessä. Lisäyksen jälkeen lääketieteen opinnot aloittaa vuosittain noin 750 opiskelijaa. Päätöksen perusteena on lääkärien lisääntyvä eläköityminen yhdistettynä väestön ikääntymiseen. OKM:n alkuperäisten laskelmien mukaan lääketieteen opiskelijoiden vuosittaisen sisäänoton pitäisikin olla tällä hetkellä jopa 900 uutta opiskelijaa, jotta kasvavaan tarpeeseen kyettäisiin vastaamaan.

Teppo Heikkilä

Riskisuhteiden tulkinnasta

Duodecimin uutispalvelussa kerrottiin 29.5.2012 yhdysvaltalaisen tutkijaryhmän havainnoista, joiden mukaan äidin kuume raskauden aikana lisää syntyvän lapsen autismiriskiä (1). Tutkijat havaitsivat riskin kumoutuvan, jos äiti oli ottanut kuumeeseen kuumelääkettä. Vetosuhde (OR) autismiin oli 2,55 (95 %:n luottamusvälit 1,30 ja 4,99) jos äidillä oli kuumetta, mutta hän ei ollut ottanut kuumelääkettä ja 1,30 (0,59 ja 2,84) jos hänellä oli ollut kuumetta ja hän oli ottanut kuumelääkettä.

Matti Uhari

Ei edes kepeitä multia

Minulle läheinen ihminen kuoli kesällä, kukkeimpaan aikaan, jolloin pionit ja ruusut eivät olisi voineet olla enää kauniimpia. Hautajaiset noudattivat kirkollisen rituaalin tuttua kaavaa, jossa laulut, rukoukset ja muistosanat liittyivät toisiinsa ja jossa arkku ja sen kätkössä rakas ihminen siunattiin hiekkaristillä. Arkku kannettiin saatossa vanhan kirkkomaan läpi; kukat ja viimeiset tervehdykset luettiin haudalla.

Marja-Liisa Honkasalo

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat