78493 osumaa

Verkonnostaja

Lääkäreistä joukkoviestimissä on tällä palstalla puhuttu ennenkin. Jatketaan harjoituksia, sillä aihe puhuttaa Fimnetin palstoilla muutamastakin näkökulmasta. Lääkäri esiintyy uutisissa useimmiten asiantuntijan roolissa. Kuvio toistuu samalla tavoin kerrasta toiseen: toimittaja kyselee, lääkäri vastaa, ja lehdessä lukee lääkärin sanoma toimittajan suodattamana. Joskus lääkärillä voi olla tarve saada asiansa julki ilman journalistista portinvartijaa, ja toisinaan lääkäri joutuu julkisen ruodinnan kohteeksi tyystin asiatta ja ansiotta.

Juha-Pekka Honkanen

Millainen vauhti pitää viikatemiehen loitolla?

Vanhuksen laahustaminen ja liikkuminen raskain, väsynein tai työläin askelin tulkitaan usein elinvoimien hiipumiseksi ja enteeksi lähestyvästä kuolemasta. Tieteellisesti kävelynopeuden ja mortaliteetin yhteys on luotettavasti osoitettu, mutta niiden biologinen suhde on epäselvä. BMJ:n joulunumerossa julkaistiin tutkimus, jossa pyrittiin selvittämään yli 70-vuotiaiden miesten luontaisen kävelynopeuden ja kuolemanriskin yhteyttä.

Ossi Lindell

Korvaako kystatiini C kreatiniinin munuaistoiminnan mittarina?

Kreatiniinin määritys on yleisimmin käytetty munuaistoiminnan mittausmenetelmä, mutta se on epäherkkä. Kystatiini C -pitoisuuden määritystä on ehdotettu munuaistoiminnan merkkiaineeksi, koska ikä, paino tai sukupuoli eivät vaikuta siihen samalla tavalla kuin kreatiniinin pitoisuuteen. Tämän kirjallisuuskatsauksen tavoitteena oli arvioida kystatiini C:n merkitys munuaistoiminnan yleisenä mittarina. Erityisesti halusimme selvittää, löytyykö munuaisten lievä vajaatoiminta kystatiini C:n perusteella herkemmin kuin kreatiniinin tai kreatiniinipohjaisten laskentakaavojen avulla.

Hannu Jalanko, Leena Lindgren, Risto P. Roine, Jaana Isojärvi, Sinikka Sihvo

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat