Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e49319, www.laakarilehti.fi/e49319

Pohjois-Savo muuttaa johtamisensa kolmitasoiseksi

YT-neuvottelujen tuloksena vähennetään yhteensä 212 henkilötyövuotta.

Anne Seppänen

Pohjois-Savon hyvinvointialue vähentää yhteistoimintamenettelynsä tuloksena henkilöstöään pysyvästi yhteensä 212 henkilötyövuotta.

Vähennyksistä 43 toteutetaan irtisanomisina ja muut esimerkiksi eläköitymisten kautta. Virkoja jätetään myös täyttämättä ja lakkautetaan.

Lääkäreihin irtisanomiset eivät kohdistu.

– Päinvastoin, yritämme pitää kaikista lääkäreistä kiinni, sanoo hyvinvointialuejohtaja Marko Korhonen.

Vähennykset toteutetaan muilla keinoilla, esimerkiksi luonnollista poistumaa hyödyntäen.

Säästötavoite koko henkilöstöä koskevissa YT-neuvotteluissa oli 18,5 miljoonaa euroa.

Osana säästötoimia hyvinvointialue luopuu vuonna 2027 määräaikaisesti henkilöstön ePassi-edusta sekä hyvinvointialueen 150000 palkitsemisrahasta. Näin vältetään laskennallisesti 40,5 henkilötyövuoden vähentäminen irtisanomisilla.

Johtamisjärjestelmä uusiksi

Hyvinvointialue uudistaa myös johtamisjärjestelmäänsä. Siinä säästötavoite on 1,2 miljoonaa euroa, joka tarkoittaa korkeintaan kymmenen henkilötyövuoden vähennystä. Ylimmästä johdosta tämä on noin kolmannes. Nämä säästöt toteutuvat vuoteen 2030 mennessä eläköitymisten ja tehtävämuutosten myötä.

Johtamisjärjestelmän rakenne muuttuu aiemmasta viisiportaisesta kolmitasoiseksi ensi vuoden aikana. Jatkossa johtamisjärjestelmä jakautuu terveyden ja turvallisuuden sekä hyvinvoinnin ja hoivan palvelualueisiin, ja strategiseen ohjaukseen ja järjestämiseen.

– Vuonna 2021 valmistelevan järjestelmän aikana meille luotiin meille luotiin neljä vuotta voimassa ollut johtamismalli, joka edustaa vanhan maailman mallia. Se on erittäin sektoroitunut, lavea ja moniportainen järjestelmä. Nyt olemme tilanteessa, jossa järjetelmää pitää tiivistää, kaventaa ja madaltaa, ja samanaikaisesti vahvistaa strategista otetta, sanoo aluehallituksen puheenjohtaja Riitta Raatikainen.

Hänen mukaansa muutospaineet ovat toisaalta ulkoisia, rahoituksesta tulevia, mutta myös sisäisiä.

– Meidän pitää uudistua: yhteiskunnassa puhutaan nykyisin paljon valmiudesta ja varautumisesta. Meidän pitää saada organisaatio ja johtamisrakenteet sellaiseen kuntoon, että olemme kaikissa tilanteissa toimintakykyisiä ja pystymme palvelemaan tämän maakunnan asukkaita tehokkaasti ja vahvoina myöskin silloin, kun voi sattua kaikenlaista.

Lue lisää: Pohjois-Savo aikoo vähentää 212 henkilötyövuotta, leikkauslistalla kaksi lääkärin virkaa

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat