Lehti 3-4: Ajan­kohtai­sta 3-4/2015 vsk 70 s. 108

Ammattitautien ilmoittaminen ontuu

Jaana Ahlblad

Ammattitautien tai ammattitautiepäilyjen ilmoitusvelvollisuus ei ole kattavasti lääkäreiden tiedossa. Ylilääkäri Riitta Sauni STM:stä arvioi, että ammattitautilomakkeen tarkoitusta ei todennäköisesti ole tiedostettu.

- Tavoitehan on pyrkiä ennaltaehkäisemään vastaavat sairastumistapaukset korjaamalla työskentelyolosuhteita.

Juuri uudistetun lomakkeen perusteella työsuojeluviranomaisen on helpompi arvioida, onko työpaikkaan aiheellista tehdä työsuojelutarkastus.

Saunin mukaan vähimmäistavoite on, että tehdessään e-lausunnon uudesta ammattitaudista tai ammattitautiepäilystä lääkäri tekee myös ammattitauti-ilmoituksen.

Lue myös

Ilmoitus on tehtävä myös muista sairauksista, joiden epäillään olevan työperäisiä.

Ilmoitus lähetetään postitse aluehallintovirastoon. Suomen- tai ruotsinkielisen lomakkeen voi tulostaa verkosta: http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asioi_verkossa/lomakkeet/stm_lom6_01/.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030