Lehti 23: Ajan­kohtai­sta 23/2008 vsk 63 s. 2118 - 2119

Kuopio harkitsee omalääkärien karsimista

Janne Ora

Ehdotetut säästötoimet tyrmistyttävät avoterveydenhuollon lääkäreitä Kuopiossa. Omalääkäreistä aiotaan vähentää viidesosa ehdotuksessa, joka on menossa kaupungin virkakoneiston valmisteltavaksi.

Kuopion sosiaali- ja terveysjohtaja

Tuomo Meriläinen

yllätti viime viikolla koko sosiaali- ja terveyskeskuksen henkilöstön viestillä, jonka mukaan sosiaali- ja terveystoimessa aloitetaan "lisäsäästötoimien valmistelu välittömästi".

Pitkän linjan säästötoimeksi Meriläinen ehdottaa muun muassa omalääkärien määrän "hallittua vähentämistä" 49:stä 40:een.

Kuopiolaiset lääkärit ovat kimmastuneet Meriläisen säästöehdotuksista, etenkin kun Suomen Kuntaliiton tekemä suurten kaupunkien vertailu osoitti, että Kuopio tuottaa avoterveydenhuoltonsa maan suurista kaupungeista halvimmalla.

Talouden seuranta retuperällä jo pitkään

Terveyskeskuslääkäri, kaupunginhallituksen jäsen

Pekka Pollari

(sd.) sanoo, että sosiaali- ja terveysviraston talousjohto unohti viime vuonna myönnetyn kymmenen miljoonan lisämäärärahan ja laski tämän vuoden budjettiraamin viime vuoden alkuperäiseen budjettiin tukeutuen. Pollarin mukaan tästä syntyi virhearvio, budjettimunaus: kymmenen miljoonan euron vaje sosiaali- ja terveysbudjettiin.

- On suuri ongelma, että emme kykene poliittisesti ohjaamaan terveydenhuoltoamme. Kaupunginhallitus on syrjäytynyt koko prosessista, eikä enää kykene hahmottamaan missä mennään. Keskushallinnon ja terveysviraston virkamiehet kiistelevät kumpi osapuoli on munannut. Kaupunginhallitus seuraa kiistaa siinä välissä.

Pollari moittii nimiä esiin nostamatta kaupungin sosiaali- ja terveysasioista päättävää ylintä virkamiesjohtoa surkeasta talousseurannasta: seuranta on ollut "retuperällä useamman vuoden ajan".

- Kaupunginhallituksen on ollut erittäin vaikea saada asianmukaista ja tarvittavaa tietoa, kun se on valmistellut terveydenhuollon budjettia. Aina kun kaupunginhallitus kysyy, riittävätkö varatut voimavarat terveyspalvelujen tuottamiseen, kuuluu vastaus, että riittävät.

Virkamiesten vakuutteluista huolimatta budjetit ovat Pollarin mukaan toistuvasti pettäneet ja johtaneet korjausliikkeisiin ja kaaokseen, jonka selvittämiseksi on jouduttu turvautumaan konsulttiapuun.

Lääkärilehden haastattelemat avoterveydenhuollon lääkärit yhtyvät Pollarin näkemykseen: budjettien laadinta on ollut tempoilevaa ja jatkuvien paniikkikorjausten sävyttämää.

Alibudejetointi juontaa vuosien taakse

Sosiaali- ja terveysjohtaja Meriläinen näkee budjettiongelman syntymisen toisin kuin Pollari ja monet muut alaisensa. Hänen mukaansa tämänvuotinen alibudjetointi on monivuotisen kehityksen seurausta.

- Vuonna 2005 tehtiin valtuustosopimus, jossa määritettiin kaupungin neljän vuoden nettokasvuksi koko aikana kolme prosenttia. Tämän seurauksena sosiaali- ja terveyskeskukselle annettiin keskushallinnosta vuodelle 2006 raami, joka oli jo lähtökohtaisesti kaksi miljoonaa euroa pienempi kuin vuoden 2005 tilinpäätös.

Meriläisen mukaan alibudjetoinnin takia talousarvio ylitettiin vuonna 2006 noin kymmenellä miljoonalla eurolla.

- Tämä on seurannut sosiaali- ja terveyskeskusta kaikki seuraavat vuodet talousarvion tasossa, eikä sitä ole saatu korjattua.

Omalääkäreille luvassa lisää potilaita

Kuopiossa harkitaan muun muassa sijaistenotto- ja rekrytointikieltoja tämän vuoden loppuun saakka. Omalääkärien vähentäminen 40:een lisäisi jäljelle jäävien lääkärien vastuuväestöä keskimäärin 400 asukkaalla. Nykyinen asukaspohja lääkäriä kohti on noin 2 000.

Luottamusmies ja terveyskeskuslääkäri

Pauliina Päykkönen

ei ymmärrä Meriläisen ehdotuksia.

- On järjetöntä pyrkiä säästöihin omalääkäreitä vähentämällä!

Lue myös

Ehdotus omalääkärien vähentämisestä johtaisi Päykkösen mukaan käytännössä järjestelmän murentamiseen. Kuopioon on juuri neljän vuoden aikana rakennettu toimiva omalääkärijärjestelmä - nimenomaan siksi, koska perusterveydenhuolto ei aiemmin toiminut kunnolla.

Päykkösen mukaan monet avoterveydenhuollon kollegat ovat ilmoittaneet äänestävänsä jaloillaan, jos Meriläisen ehdottamat säästöt toteutuvat.

Espoon palvelut ja Kainuun tulot?

Kuopion kaupungin talousvaikeudet ovat olleet tiedossa pitkään. Kuopion talous notkahti viime vuonna: tilikauden alijäämä oli 13,5 miljoonaa euroa.

Kuopion kaupunginhallitus esitti toukokuussa kaupunginvaltuustolle, että sosiaali- ja terveystoimelle myönnetään neljän miljoonan euron lisämääräraha loppuvuodeksi. Määrärahan ehtona oli kulujen kuriin pistäminen.

Kuopion sosiaali- ja terveysbudjettia rasittavat etenkin erikoissairaanhoito ja ostopalvelut. Kesäkuun lopulla valmistuva konsulttiselvitys kuitenkin toteaa jo nyt, että jokainen Kuopion perusterveydenhuollon lähete erikoissairaanhoitoon on ollut perusteltu.

Meriläinen sanoo toteuttavansa kaupunginhallituksen linjausta.

- Kaupunginhallitus sanoo meille, että teillä on Espoon tason palvelut, mutta Kainuun tason tulot. Jos tulomme eivät riitä kattamaan palvelutuotantoa, meidän on etsittävä keinoja, joilla tuotantoa ryhdytään supistamaan, Meriläinen sanoo.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030