Päivi Sillanaukee STM:n ylijohtajaksi
Sosiaali- ja terveysministeriön uudeksi ylijohtajaksi on tulossa Tampereen sosiaali- ja terveyspalveluiden palvelutuotantojohtaja Päivi Sillanaukee.
Sillanaukee on ollut peruspalveluministeri Päivi Risikon esittämä ehdokas virkaan, joka vapautui Kimmo Lepon jäädessä eläkkeelle hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen osaston ylijohtajan paikalta.
Ylijohtajan paikkaa haki 14 ihmistä, joukossa useita lääkäreitä. Tunnetuimpia nimiä olivat Kaija Hartiala, Päivi Hämäläinen, Ilmo Keskimäki, Kati Myllymäki, Marja-Liisa Partanen, Markku Pekurinen, Kari Reijula ja Juha Teperi.
Nimitysratkaisun jälkeen oman ratkaisunsa on tehnyt ministeriön ylilääkäri Kati Myllymäki, joka jätti eronpyynnön tämän viikon maanantaina. Ero tulee voimaan 19. elokuuta.
Myllymäki ei halua kommentoida eronpyyntönsä syitä, mutta sanoo hoitavansa tehtäviään kesälomaansa saakka. Myllymäki on ollut ministeri Paula Risikon pyynnöstä kirjoittamassa uutta terveydenhuoltolakia, josta esitys on sovittu jätettäväksi kesäkuussa.
Jo viime kesänä STM:n henkilöstöpolitiikasta liikkui monenkirjavia huhuja. Lääkärilehden saamien tietojen mukaan varsinkin lääkärivirkamiesten keskuudessa ilmeni tyytymättömyyttä työtehtävien jatkuvaan ketjuttamiseen ja siitä seuraavaan pätkätyöläisyyteen.
Myös keskustelu puoluetaustoista herää aina ministeriöiden johtavia virkamiehiä valittaessa.
Sillanaukee on taustaltaan kokoomuslainen ja on toiminut myös Tampereen kunnallispolitiikassa. Hän on lääketieteen tohtori, jonka väitöskirja käsitteli potilaskustannuksia sairaalahoidossa. Sillanaukee on julkaissut useita tutkimuksia hoitoketjuista ja terveydenhuollon hallinnosta ja on toiminut laatu- ja kustannuskysymysten konsulttina. Sillanaukee on myös suorittanut kaksivuotisen eMBA -johtamiskoulutusohjelman.
Sillanaukee on ollut Tampereella johtajana kiitelty ja kiistelty. Hän toimi apulaiskaupunginjohtajana, kun Koukkuniemen vanhainkodin henkilöstöongelmat nostattivat valtavan mediakohun.