UNA siellä, Apotti täällä
Apotti etenee pääkaupunkiseudulla. Muualla Suomessa suunnitellaan sosiaali- ja terveydenhuollon palveluja tukevia tietojärjestelmiä UNA-hankkeessa, jossa on mukana tällä hetkellä 17 sairaanhoitopiiriä ja 7 kaupunkia.
Hankkeessa otetaan oppia Apotin kehittelyssä saaduista kokemuksista, mutta tietojärjestelmähankintoja ei tässä vaiheessa tehdä.
- Hankkeessa määritellään, millainen tietojärjestelmäkokonaisuus tarvitaan, kertoo hankepäällikkö Johanna Andersson.
Kun vaatimukset on määritelty, kukin mukana oleva alue päättää itse, miten etenee. Alueet ja kaupungit voivat hankkia yhdessä uuden yhteisen tietojärjestelmäkokonaisuuden tai erillisiä omia järjestelmiä. Ne voivat myös kehittää nykyistä tietojärjestelmäänsä yhdessä määritettyjen vaatimusten mukaiseksi.
- Tavoitteena on modulaarinen kokonaisuus, jonka osat keskustelevat keskenään.