Ajan­kohtai­sta

Valviran ylijohtajaksi valittiin Markus Henriksson

Ylijohtajan paikkaa haki yhteensä yhdeksän henkilöä.

Tuomas Keränen

Lääkintöneuvos, psykiatrian erikoislääkäri, dosentti Markus Henriksson on nimitetty Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston (Valvira) määräaikaiseksi ylijohtajaksi, tiedottaa STM. Valtioneuvoston nimittämä Henriksson aloittaa tehtävässään vappuna. Työpesti kestää ensi vuoden loppuun.

– Valvira saa Markus Henrikssonista muutosjohtajan, joka tuntee sekä Valviran organisaation että sosiaali- ja terveysalan valvonnan haasteet hyvin, Valviran nykyinen ylijohtaja Marja-Liisa Partanen sanoo.

Partanen jää eläkkeelle huhtikuun 2017 lopussa.

Lue myös

Markus Henriksson on toiminut vuodesta 2010 Valviran lääkintöneuvoksena ja ryhmäpäällikkönä. Sitä ennen hän toimi Valviran ja Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen ylilääkärinä. Koulutukseltaan hän on lääketieteen tohtori.

Ylijohtajan virkaa haki yhdeksän henkilöä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030