Ajan­kohtai­sta

Vantaan terveyspalveluiden johtaja siirtyy YTHS:n palvelukseen

Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön johtajaylilääkäriksi on nimitetty Jarmo Kantonen

Tuomas Keränen
Kuvituskuva 1
Kansikuva

LT Jarmo Kantonen aloittaa työt YTHS:n johtajaylilääkärinä syyskuun alussa.

Kantonen siirtyy tehtävään Vantaan kaupungin terveyspalveluiden johtajan paikalta. Aiemmin hän on työskennellyt muun muassa Attendo Oy:n päivystys- ja terveyskeskuspalveluissa, terveyskeskuksen johtavana ylilääkärinä ja Helsingin terveysvirastossa.

Uudessa tehtävässäni haluan vaikuttaa nuorten opiskelevien aikuisten terveyden edistämiseen, erityisesti päihde- ja mielenterveyspalvelujen turvaamiseen, hän sanoo tiedotteessa.

Lue myös

Mahdollisuus opiskelijoiden terveyden edistämiseen on hyvä, koska Kantosen mukaan säätiön opiskeluterveydenhuollon palvelut tavoittavat nuoret hyvin.

Kantonen tulee vastaamaan johtajaylilääkärinä säätiön terveyden- ja sairaanhoidon palveluista sekä niiden kehittämisestä ja tutkimustoiminnasta.

Kuva: Mikko Käkelä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030