Suomalaisten D-vitamiini- tilanteen kohentaminen - auringosta, ruoasta vai purkista?
Uudet tutkimukset ovat osoittaneet, että suomalaisten D-vitamiinitilanne on huonompi kuin aiemmin on luultu. Tässä katsauksessa kerrotaan miten tätä on arvioitu, mistä tämä johtuu ja miten päädyttiin suosittamaan maitovalmisteiden täydentämistä D-vitamiinilla.
Riisitaudin ehkäisemiseksi imeväisikäisille on jo 1950-luvulta lähtien suositeltu annettavaksi D-vitamiinilisää. Tämän ansiosta riisitauti on lähes hävinnyt Suomesta. Yksittäisiä riisitautitapauksia esiintyy kuitenkin yhä vuosittain - näissä tapauksissa D-vitamiinilisä on jätetty antamatta.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



