Jäsen Suom Lääkäril 2025;80:e45738, www.laakarilehti.fi/e45738

Lääkäriliiton muutosneuvottelut päätökseen

Toimiston organisaatiota uudistetaan uuden strategian myötä.

Sari Kosonen

Lääkäriliiton toimistossa aloitettiin jäsenpalvelut- ja työmarkkinatoimialojen henkilöstöä koskevat muutosneuvottelut elokuun lopussa. Neuvottelut on nyt saatu päätökseen.

– Organisaatiomuutosta lähdettiin valmistelemaan liiton uuden strategian myötä. Organisaatiorakenteella pyritään tukemaan myös operatiivista tehokkuutta, sanoo toiminnanjohtaja Janne Aaltonen .

– Työmarkkinatoimintaa ja alueellista toimintaa halutaan strategian mukaisesti vahvistaa. Juristineuvontaa halutaan tehostaa keskittämällä se yhdelle toimialalle.

Työmarkkinatoimialalta jäsenpalvelut-toimialalle siirtyvät piiriylilääkärit, jotka vastaavat muun muassa liiton valiokuntien hallinnoinnista. Jäsenpalvelut-toimialalta työmarkkinatoimialalle puolestaan siirtyvät järjestövalmiudesta, luottamusedustajatoiminnasta ja alaosastotoiminnasta vastaavat henkilöt sekä juridinen neuvonta eli kolme kokoaikaista ja yksi osa-aikainen lakimies.

Jo aiemmin työmarkkinatoimialalta siirtyi politiikkatoimialalle kaksi tutkijaa, koska tutkimus halutaan nivoa entistä tiiviimmin liiton vaikuttamistyöhön. Kehittämispäällikkö (ent. tutkimuspäällikkö) keskittyy työmarkkinalaskentaan ja kehittämistehtäviin.

Muutosneuvottelut eivät johda henkilöstövähennyksiin. Muutokset tulevat voimaan lokakuun alussa.

Lue lisää: Lääkäriliitto uudistaa toimiston organisaatiota

Kirjoittaja

Sari Kosonen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030