Hivin torjuntaan uusi kansallinen strategia Terveydenhuolto Hivin torjuntaan uusi kansallinen strategia Toimintasuunnitelma keskittyy korkean tartuntariskin ryhmiin. Avoin artikkeli
Sydäniskurista on kotikäytössä vain vähän hyötyä Lääketieteen maailmasta Sydäniskurista on kotikäytössä vain vähän hyötyä Laite on kustannustehokas, kun käyttökertoja on vähintään 1,3 vuodessa.
Poika joka osasi juosta mutta ei kävellä Kolumni Poika joka osasi juosta mutta ei kävellä Olemmehan kaikki kuulleet ihmeellisiä tarinoita neuroplastisuuden voimasta, kirjoittaa Jani Kaaro.
Miten turvataan lasten vaativa hoito laskevan syntyvyyden maassa? Kliininen työ Miten turvataan lasten vaativa hoito laskevan syntyvyyden maassa? Potilasmäärien pienentyessä lasten vaikeat sairaudet harvinaistuvat entisestään, mutta hoidot kehittyvät – haaste toi suppeiden erikoisalojen osaajat yhteen.
On uskallettava tilastoida vähemmän ja paremmin Näkökulma On uskallettava tilastoida vähemmän ja paremmin Kansallisia diagnoosien kirjaamisperiaatteita tulee siis tarkentaa, kirjoittavat Kimmo Suokas, Marko Elovainio ja Christian Hakulinen.
Lääkkeistä on niukasti näyttöä iäkkäiden unettomuuden hoidossa Katsausartikkeli Lääkkeistä on niukasti näyttöä iäkkäiden unettomuuden hoidossa Keskeisiä ovat perussairauksien hoito ja lääkkeettömät keinot.