Lehti 3: Liitto toi­mii 3/2006 vsk 61 s. 224 - 225

Ensi vuotta valmistellaan jo Lääkäripäivät keräsi jälleen suuren yleisön

Viime viikolla Helsingissä järjestetyt valtakunnalliset Lääkäripäivät kokosi yhteen tuoreinta koulutustietoa janoavat kollegat. Lääkäripäivien aikana pidetyt luennot näkyivät myös mediassa. Vaikka kävijämäärä putosi edellisvuoteen verrattuna, kävijätyytyväisyys on kasvanut.

Tanja Hannus

TNS Gallupin tutkimuksen mukaan Lääkäripäivien kävijätyytyväisyys parani viime vuodesta kuudella prosenttiyksiköllä. Tällä hetkellä 86 prosenttia vierailijoista on tyytyväisiä päivien antiin.

Jopa 90 prosenttia Lääkäripäivien kävijöistä aikoo osallistua varmasti tai melko varmasti ensi vuonnakin. Kiinnostuneiden määrä on kasvanut, sillä viime vuonna 86 prosenttia kävijöistä aikoi tulla uudelleen. Lääkärit haluavat pysyä ajan tasalla omassa ammatissaan. He ovat myös kiinnostuneita uusista terveydenhuoltoalan tuotteista ja palveluista.

Kävijämäärä laski

Valtakunnalliset Lääkäripäivät keräsi tänä vuonna Helsingin Messukeskukseen yhteensä 14 151 käyntiä. Messuvieraiden lisäksi lukuun on laskettu myös luennoitsijat ja näytteilleasettajat. Kursseilla osallistujia ja luennoitsijoita oli noin 4 200.

Kävijämäärä putosi viime vuodesta noin tuhannella. Osin tähän saattoi vaikuttaa lääkemarkkinointisääntöjen uudistus, joka tuli voimaan viime vuoden alussa.

Itse näyttelyalue oli rakennettu samankokoiseksi kuin viime vuonna. Näytteilleasettajia alueella työskenteli tänä vuonna hieman viime vuotta vähemmän. Uutuutena näyttelyssä oli tietoasema, jossa näytteilleasettajat järjestivät tietoiskuja eri aiheista ja tuotteista.

Taloudellisesti Lääkäripäivät ei pyri tekemään voitollista tulosta. Tapahtuma ei ole bisnes, vaan koulutustilaisuus. Jos päivistä jää plussaa, raha siirretään lääkärien koulutusrahastoon.

Toimittajat liikkeellä

Lääketieteeseen ja terveyteen liittyvät aiheet kiinnostavat mediaa. Lääkäripäivät saikin runsaasti huomiota lehdissä, radiossa ja tv:ssä. Ylen Teema taltioi tapahtuman osittain.

Lääkäripäivillä kävi 337 toimittajaa. He poimivat mukaansa luentolyhennelmäkirjoja, tiedotteita tai etsivät yhteystietoja.

Pressissä järjestettiin päivittäin yhdeksän 15 minuutin mittaista nonstop-infoa. Niissä asiantuntijalääkärit kertoivat tutkimusalueistaan. Aihepiirit oli valittu median kiinnostuksen kohteita silmällä pitäen.

Lääkäriliiton viestintäpäällikkö

Anne-Maj Aunula

kertoo, että heti ensimmäisenä aamuna ohjelmaan tuli kiireellinen lisäys. Edellisillan uutiset olivat kertoneet lintuinfluenssan leviämisestä Turkissa.

Euroopan komission terveys- ja kuluttaja-asioiden pääosaston varapääjohtaja

Jaana Husu-Kallio

oli tulossa puhumaan lääkäreille laajemmasta aihealueesta, mutta päätyikin heti aamusta yli 40 toimittajan tentattavaksi.

- Asiantuntija ja toimittajat kohtasivat oikeaan aikaan ja oikeassa paikassa, Aunula hymyilee.

Lääkärilehden sähköinen uutiskirje sai päivien aikana 730 uutta tilaajaa. Tällä hetkellä sähköpostitse toimitettavan uutispaketin saa 2 000 lukijaa.

Lue myös

Ensi vuoden suunnittelua

Lääkäriliiton koulutussuunnittelija

Pirjo Kannisto

kertoo, että päivät onnistuivat hyvin parin luennon tilanahtautta lukuun ottamatta. Muutamat ilmoittautuneet joutuivat kääntymään ovelta takaisin, sillä paloturvallisuusmääräysten takia tilan väkimäärää ei voitu ylittää. Kulttuurialan monitoimivaikuttajan

Jörn Donnerin

ikääntymiseen liittyvä, kaikille avoin luento houkutteli saliin niin paljon kuulijoita, että osa joutui seisomaan, eivätkä kaikki mahtuneet sisälle.

- Ennakkoilmoittautumista pitää kunnioittaa, eli toivomme, että jokainen menisi vain sille kurssille, jonne on ilmoittautunutkin. Muuten voi aiheuttaa kirvelevän pettymyksen kauempaa tulleelle, ilmoittautuneelle kollegalle, jolle ei sitten löydy edes seisomapaikkaa, Kannisto harmittelee.

Tänä vuonna suosittuja kursseja olivat muun muassa reuman ja vanhusten hoitoon liittyvät kurssit. Suuren joukon keräsi koolle myös rytmihäiriöiden hoitoon liittynyt koulutus.

Lääkäriliitossa analysoidaan parhaillaan tämän vuoden Lääkäripäivistä saatua palautetta. Osoitteessa www.laakaripaivat.fi voi käydä myös jättämässä toiveitaan ensi vuoden aiheiksi.

Pirjo Kannisto kertoo lääkärien harmittelevan sitä, että Lääkäripäiville pääseminen on hankalaa.

- Joillakin esimiehillä on vielä se käsitys, että tämä olisi pelkästään sosiaalista hauskanpitoa. Lääkäripäivät on kuitenkin ennen kaikkea korkeatasoinen koulutustilaisuus, joka palvelee myös työnantajaa.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030