Etelä-Karjalan keskussairaala sai onnistuneen paikallisen sopimuksen
Lappeenrantalainen
Olle Sipari
toi Hyvinkäälle hyviä uutisia. Hänellä oli mukanaan paikallinen sopimus, jonka Etelä-Karjalan sairaanhoitopiirin lääkärit solmivat syyskuun alussa työnantajan kanssa.Aiempi versio oli vuodelta 2002. Uusi paperi korvaa sen ja lisäksi paikalliset sopimukset potilaskuljetuksista ja osastokohtaisista päivystyskorvauksista.
- Sopimuksen uudistaminen lähti liikkeelle työnantajan aloitteesta, ja olemme tulokseen todella tyytyväisiä. Tässä on yhdessä paperissa kaikki, mistä paikallisesti on sovittu. Sopimuksen taso on hyvä, ja sopimusalaa on laajennettu, varaluottamusmies Olle Sipari sanoo.
Hän kiittää sairaanhoitopiirin johtoa, joka Siparin mukaan ymmärtää Etelä-Karjalassa harvinaisen hyvin kentän ongelmia.
- Asiat hoituvat hyvässä yhteistyössä, mistä ei voi kuin kiittää kaukokatseista työnantajaa.
Koulutukseen on mentävä
Uuteen sopimukseen sisältyy koulutustakuujärjestelmä, jossa jokainen vakinainen ja erikoistuva lääkäri velvoitetaan vuosittain 5-14 vuorokauden täydennyskoulutukseen. Kotimainen täydennyskoulutus korvataan lääkäreiden virkaehtosopimuksen mukaisesti.
Vakinaisessa virassa olevat lääkärit saavat lisäksi osallistua vuodessa palkallisesti yhteen korkeintaan viikon mittaiseen ulkomaiseen kongressiin niin, että työnantaja korvaa kulut, muttei maksa päivärahoja. Useampiakin kongressimatkoja voidaan vuodessa tehdä, mutta niiden kuluista työnantaja maksaa vain osan.
- Työnantaja on meillä kiitettävästi ymmärtänyt, että koulutus maksaa itsensä takaisin ammattitaitona ja parantuvana potilasturvallisuutena, Sipari sanoo.
Hälytystyön ohjeita on sopimuksessa selkiytetty niin, että sekä erikoislääkärin että erikoistuvan lääkärin hälytystyökorvaus määräytyy aikaperusteisena. Korvaus maksetaan myös paluumatkoilta.
Takapäivystyksessä nouseva korvaus
Sopimukseen on kirjattu tavoitteeksi se, että mahdollisimman moni talon oma lääkäri takapäivystää kolme - kuusi kertaa kuukaudessa. Siparin mukaan tällä halutaan turvata hoidon jatkuvuus ja vähentää työnantajalle kalliiksi käyvien keikkalääkäreiden käyttöä.
Talon omia lääkäreitä kannustetaan päivystykseen niin, että kaksi ensimmäistä kuukausittaista päivystystä korvataan virkaehtosopimuksen mukaisesti, mutta kolmannesta kuudenteen päivystyskertaan maksettava korvaus on porrastettu kerta kerralta nousevaksi. Yli kuutta takapäivystyskertaa kuussa ei tueta paikallisella sopimuksella työsuojelullisista syistä.
Jos lääkäri määrätään ylimääräiseen päivystysvuoroon alle kolmen vuorokauden varoitusajalla, hän on sopimuksen mukaan oikeutettu ylimääräiseen kertakorvaukseen.
Erikoistuville lääkäreille maksetaan Etelä-Karjalan keskussairaalassa uuden sopimuksen mukaan selkeästi virkaehtosopimuksen alarajoja parempaa palkkaa. Sairaanhoitopiirin ulkopuolelta muuttavien kohtuullisista muuttokustannuksista maksetaan puolet.