Joukkuepeliä potilaan parhaaksi
Vuoden kollegaksi valittu Matti Reinikainen pitää tehohoitoa joukkuepelinä, joka vaatii saumatonta yhteistyötä eri alojen lääkärien ja sairaanhoitajien kanssa.
Vuoden Kollegaksi KYS:n erityisvastuualueelta on valittu 42-vuotias anestesiologian ja tehohoidon erikoislääkäri Matti Reinikainen, joka työskentelee Pohjois-Karjalan keskussairaalan teho-osaston osastonylilääkärinä. Palkinto luovutettiin hänelle Lääkäriliiton jäsentilaisuudessa Kuopiossa 25. huhtikuuta.
"Matti Reinikaisen kliiniset tehohoidon taidot ovat huippuluokkaa. Hän tekee loistavaa yhteistyötä kaikkien sairaalan erikoisalojen kanssa. Matti Reinikainen on Pohjois-Karjalan keskussairaalassa lääkärikunnan esimerkkinä ja hyvän maineen ylläpitäjänä luotettava valkotakki parhaimmillaan", palkintoehdotuksessa todetaan.
Reinikainen sanoo olevansa tunnustuksesta hämmentynyt.
- Ujostuttaa ottaa tällainen palkinto vastaan. Meillä Pohjois-Karjalan keskussairaalassa on erittäin hyvä yhteistyön ilmapiiri. On helppo olla kollegiaalinen, kun ympärillä on miellyttäviä kollegoita, Reinikainen sanoo vaatimattomasti.
Suola ja lisämausteet
- Potilas on kaiken keskipiste. Teho-osaston potilaille on yhteistä se, että kaikilla on jokin hengenvaaran aiheuttava ongelma, mutta taustalla voi olla monia syitä. Hoidossa tarvitaan monien erikoisalojen osaamista, eivätkä klinikoiden väliset raja-aidat saa nousta liian isoon asemaan. Samassa joukkueessa työskennellään potilaan parhaaksi, Reinikainen toteaa.
- Antoisinta työssäni on se, että aika ajoin pääsee osalliseksi henkeä pelastavaan toimintaan. Kun potilas tulee teho-osastolle, alkuvaiheessa ei useinkaan ole tietoa, mistä on kyse. Joskus tarvitaan aikamoista salapoliisin työtäkin ennen kuin ongelma selviää. Työn suola on se, että onnistuneen diagnosoinnin ja hoidon ansiosta potilas toipuu. Lisämauste on se, että työ teho-osastolla on joukkuepeliä, joka vaatii saumatonta yhteispeliä eri alojen lääkärien ja osaavien sairaanhoitajien kanssa, Reinikainen sanoo.
Miksi-kysymykset hedelmällisiä
Palkintoehdotuksissa kiitellään myös Reinikaisen opetustyötä. Hän opettaa tehohoitoa sekä anestesiologiaan ja tehohoitoon että muihin erikoisaloihin erikoistuville lääkäreille.
- Opettaminen on melkeinpä hauskinta, mitä työssäni on. Nuorten kollegojen ohjaaminen on palkitsevaa. On hienoa nähdä, miten jyrkästi oppimiskäyrät nousevat. Lisäksi opettamisessa on se hyvä puoli, että on pakko pitää omat tiedot aina ajan tasalla. Nuoret kyselevät koko ajan, miksi täytyy toimia tietyllä tavalla. Ilman näitä miksi-kysymyksiä vaarana voisi olla, että tekisi töitä samoilla, luutuneilla tavoilla, Reinikainen sanoo.
Pala kurkussa monesti
Lisäksi palkintoehdotuksissa kiinnitetään huomiota Reinikaisen ihmissuhdetaitoihin. Potilaiden omaisten kanssa keskustellessaan Reinikaisen kerrotaan olevan hyvin hienotunteinen. Omaisille välittyy tunne, että lääkärit tekevät todella parhaansa potilaan hoidossa.
- Teho-osaston potilaista kaikki ovat hengenvaarallisesti sairaita ja osa kuolee. Monesti on itselläkin pala kurkussa, kun keskustelee omaisten kanssa. Tärkeää on, että vaikka töissä olisi kuinka kiire tahansa, keskusteluissa se pitää kätkeä. Kyse on omaisille ainutlaatuisesta tilanteesta, Reinikainen toteaa.
➤ Tietoa kollegiaalisuuden teemavuodesta: www.laakariliitto.fi
Lääkäriliitto viettää kollegiaalisuuden teemavuotta
➤ Lääkäriliitossa vietetään tänä vuonna kollegiaalisuuden teemavuotta, jonka aikana on tarkoitus nostaa esiin kollegiaalisuuden merkitystä lääkärin työssä. Teemavuoden aikana jaetaan yhteensä viisi Vuoden Kollega -palkintoa - jokaiselta erityisvastuualueelta valitaan yksi palkinnon saaja.
➤ TYKS:n erityisvastuualueen Vuoden Kollegaksi valittiin sisätautien erikoislääkäri Martti Lampinen Salon aluesairaalasta. Palkinto luovutettiin hänelle maaliskuussa.
➤ TAYS:n erityisvastuualueen Vuoden Kollega palkitaan toukokuussa ja OYS:n alueen lokakuussa. HYKS:n erityisvastuualueen palkinto jaetaan vuoden 2014 Lääkäripäivillä tammikuussa.